Mesajı Okuyun
Old 04-02-2011, 12:24   #1
Av.Ayşe Batumlu

Varsayılan Yönetime ait mal varlığı ya da alacak yoksa kapıcı alacağını kimden, nasıl tahsil edeceğiz

Merhaba;
Kapıcı müvekkilimin ücret alacakları için açtığımız dava kabulle sonuçlandı.Davada apartman yöneticiliği ve kat maliklerini davalı göstermiştik.Ancak mahkemeden tapu kaydının istenmesini talep etmeme rağmen hakim bu şekilde yeterli diyerek beni ikna etti.Yani kat maliklerinin dava dilekçesinde ve kararda listesi yok.Sadece kat malikleri diye geçiyor.
Daha sonra kararı icraya koydum.İcra dairesinden talepte bulunduk ve tapudan gelen listeye göre kat maliklerini tek tek borçlu gösterdik.Bir kat maliki tetkik merciine başvurdu ve ödeme emrini iptal ettirdi.Diğerleri böyle bir yola gitmedi ve dairelerin tapu kayıtlarına haciz koydurduk. Bir kısım malikler ödeme yaptı (bu arada biz alacağı arsa payına göre değil daire sayısına göre bölüştürmüştük). Ama yine de epeyce alacağımız var ve bazı kat malikleri kapıcının çalıştığı tüm süre boyunca kendilerinin malik olmadığını, daha sonra satın aldıklarını ve itiraz sürelerini kaçırdıklarından menfi tespit davası açabileceklerini söylediler.Bu durumda daha risksiz bir yöntem denemem lazım. Asansörü haczedebilirim diye düşündüm ancak sitede başka bir forumda Yargıtay'ın aksi görüşte olduğunu öğrendim.Sizce nasıl bir yöntem izlemeliyim?
Teşkkürler.
Av.Ayşe Batumlu