Mesajı Okuyun
Old 26-08-2010, 09:17   #7
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Sayın Avukat Kaya ; ruhsal çöküntünüzün sebebini çok iyi anlıyorum.Mezun olduğum dönemde arkadaşlarımın neredeyse tamamının ( ben dahil ) genetik yapımızda olmamasına rağmen saçları döküldü , dökülmeyenlerinki beyazladı ; şeker hastası , tansiyon hastası olanlar ; kolesterol problemi başlayanlar oldu.Çünkü bizler ; düşünen , düşünmeyi seven , fikir üretebilen insanlarız.Ancak buna karşın anlamaya çalışmak ve tartışmak istediğimiz bir konu olduğunda hocalarımızın hep ' kanun öyle diyor ' emir cümlesiyle karşılaştık ve mezun olabilmek için de düşünce sistemimize ters gelen birçok şeyi doğru kabul edip öğrenmek zorunda kaldık.Bunca mücadeleyle öğrenilen şeylerin ise ; işe yaraması gereken tek yer olan mahkeme salonlarında hiç dikkate alınmaması ruhsal çöküntüye sebep olmaz da neye sebep olur değil mi ?Mesleğe yeni başladığım dönemde girdiğim davalardan birinde 3 yıldır tebligat yapılamayan , zorla getirilme ve yakalama müzekkereleri işe yaramayan bir sanıkla ilgili müdafii olarak girdiğim ilk celsede , hakimin ; sanığın yerini biliyorsanız getirinde ifadesini alıp bitirelim şu davayı demesi üzerine bir sonraki celse sanığı hazır etmiştim.Mahkemeye sanık dışarıda dediğimde , mübaşire al hemen onu diyen hakim , sanık içeri girerken ; işte kuzu kuzu geldi diyerek şarkı söyleyip başladığı duruşmada sanığı tutuklamıştı.Sonuç olarak diyebilirim ki ; en azından benim karşılaştığım her ceza hakiminin farklı tutuklama gerekçeleri var. Burnu sürtülsün , müşteki yakınları tatmin olsun hatta dışarı bırakırsak müşteki yakınlarınca zarar verilebileceği için içeride kalsın gibi gerekçelerle tutuklanan ya da tutukluluğu devam eden birçok sanık olduğunu biliyoruz.Ama tüm bu problemlerin kaynağı usul kanununda yer almamasına rağmen tevil yollu ikrar denilen ballı soğan gibi bir şey.Soğan yediğine göre ağzının acısını gidermek için mutlaka bal da yemiştir şeklinde formüle edilebilecek garip bir yaratık bu , tevil yollu ikrar.Bu muhteşem deyişin gerekçeye yazıldığı an Yargıtay'dan onama geleceğini tüm ceza hakimleri biliyor.İşte bu yüzden size aklım yettiğince tavsiye edebileceğim okul bilgilerini değil tevil yollu ikrarı düşünmeniz.Üzülmeyin , şahsileştirmeyin diyeceğim ama saçlarım şahsileştirdi ne yapayım diyeceksiniz.