Mesajı Okuyun
Old 11-12-2008, 20:27   #26
Ramazan ŞAHİN

Varsayılan Teşekkürler.

Arkadaşlar öncelikle başta herhangi bir somut cevap bulamayıp, hukuki nitelikten çok olması gerekene yönelik cevaplar ve sosyal tartışmalar üzerine durulmasına rağmen sanırım, cevap bulabildim.

Ancak arkadaşlarımın çoğu burada Avukat sıfatına sahip olunca ister istemez Alparslan Arslan'ı hatırlatmaya çalışınca alınıyorlar, eğer uslübumuz bu açıdan uygun olmadıysa affoluna, ancak ne yazık bazı arkadaşların da "çeteci polis" vs.. gibi yakıştırmalarını da karşılık olarak kabul etmeyip cevap vermemek gerektiğini düşünüyorum.

Nitekim ben size özellikle Avukat sıfatına sahip olmanın gerekmediği alelade bir kamu binasından bahsediyorum. Dikkat ediniz ki konuya cevap veren hemen hemen herkesin aklına hemen Adliye Binası ve oradaki polisler geliyor. Ben sorumun başında -soruşturma birimi bulunmayan Emniyet binası demiştim.-

Ancak unutulmamalıdır ki; ceza muhakemesi sistematiği ile soruşturmanın gizliliği ile hiç bir ilgisi olmayan kamu binalarımıza dahi girişte Avukat kimliğini göstererek aranmamaya çalışmayı afedersiniz ancak saygısızlık olarak görüyorum. Nitekim kanun koyucunun amacı bu değildir. Amaca uygunluktan sapma bir yetki kullanımı mevcut ki; bunun da doğru olmadığı kanısındayım.

Avukatları aramaya pek meraklı değilim, nihayetinde kolluk görevlisi bütün görevi esnasında şüphe ile hareket eder, nitekim aranması gerekenin hakim, savcı, polis ve avukat olması; kolluk görevlisinin o kişiden emin olması sonucunu doğurur.

Ben; avukat -stajer olsa dahi- olduğunu beyan edenlere zorluk çıkartmamda hukuki dayanak mevcut olup olmadığını öğrenmek amacıyla site sakinlerine yöneltmedim bu soruyu; ayrıca bilmenizi isterim, kapıda polisin bekleme amacı avukatlara zorluk çıkartmak vs... değil içeride soruşturma işini yürüten avukatın da içinin ferah olmasını, kimsenin burnunun kanamamasını sağlamaktır.

Soruma cevap verme zahmetini gösteren arkadaşlarımdan selhan bey
"polislik sınavını geçerek eğitim almaya başlayanlar da polis üniforması giyiyor" demiş, ancak tanısında büyük bir eksiklik mevcuttur ki polis myo en az 2 yıl süreli yatılı disiplinize bir öğretim kurumudur, girebilmek için yazılı sınavdan çok hakkınızda yapılacak olan soruşturmanın (hakim savcı için yapılıyor ama avukatlar için yapılmıyor) olumsuz çıkmaması ve o okulu bitirebilmeniz gerekmekte...

Şuan C.Savcılığı stajını yapan zamanın da Stajer Avukat olan arkadaşımın iddiası üzerine sorumu yöneltmiştim. Tekrar teşekkür ederim.