Mesajı Okuyun
Old 03-01-2008, 10:31   #100
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Tartışmanın tepkiye döneşmesinin nedeni...

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
.
Burada kimsenin hukukçuluğunu takdir etme yetkisine sahip olmadığını belirtmiştim ama siz ısrarla size katılmayan kişilerin hukukçuluğunu, kişiliğini tartışmaya açıyorsunuz, bu yaklaşımınızı anlayabilmiş değilim.

Özge Hanım,

Haklısınız tartışmanın yönü burada değişti:

Alıntı:
Alıntı:
Yazan:Gemici
Alıntı:Yazan Mustafa ÖZCANBir icra dosyasında, profesyonel dolandırıcı olan borçluyu bir şekilde bir köşede sıkıştırdım.
Bir hukuk sitesinde bu türden bir cümle okuyan hukukçuların ayağa kalkması gerektiğini düşünüyorum nedense. Hukuk adına! Aynı durum konunun başlığı için de söz konusu.

Saygılarımla

Bu soruya değerli meslektaşlardan bir kaç görüş geldi. Soruda ne demek istediğim anlaşılmıştı.

Sayın Gemici ise bu cevabı yazdı. Sitenin ayağa kalkması gerekecek kadar vahim bir cümle kurmuştum, Sayın Gemici ye göre...

Meslektaşlardan da bu sıkıştırmayı hukuka aykırı ve kaba kuvvet sıkıştırması olarak anlayanlar oldu. Ancak karşılıklı dengeleri anladıkları için üzerinde durmadılar.

Yazış şeklimde, dolandırıcıyı bir köşede sıkıştırdıktan sonra getirdiği parayı dolandırdığı için parayı almakta tereddüt ettiğimi yazdım. Dolandırılarak getirilen parayı almayacak bir insanın, başka hukuksuzluklara izin vermeyeceğinin rahatlıkla anlaşılabileceğini düşündüm.

Sayın Gemici önce bana buradaki sıkıştırmanın ne olduğunu sorsa ve vereceğim cevaba göre eleştiri yapsaydı hiç bir şey yoktu.

Çünkü açıkça bir hukukçunun sıkıştırma ifadesinden sadece hukuki yöntemler anlaması gerektiğini söyleyip geçecektim. Başka yönemler aklıma gelsede savunma ve hukukçu kimliğime ve dahası vicdanıma kabul ettirme şansım fazla olmayacağından kolayca konu kapanacaktı.

Sayın Gemicinin uygulamada bilmediği yönleri anlatmak ve uygulamayı ve hukukun bir çok yönünü bilmeden konuda yorum yapmanın hata olacağını ifade etmek üzere, rencide olduğum yaklaşımla ilgilide içerisine biraz sitem ve eleştiri katarak şu cümleyi yazdım.

Alıntı:
Bunu böyle yazdığım halde site niye ayağa kalkmadı biliyormusunuz ? Hukukçu olmak ayrı şey, hukukçu takılmak ayrı şey de ondan.! Hukuk teorisi ile hukuk uygulamasının birbirinden son derece bağımsız olduğunu buradaki arkadaşların tamamı bilir. Sözsüz alanda hukuk uygulayıcısı olan saygıdeğer meslektaşlarımızla aramızda gizli bir anlaşma vardır. Birimizin kastettiğini diğerimiz kolaylıkla anlıyoruz.

Tartışma bundan sonra alevlendi ve tepkiye dönüştü. Önyargılar oluştu. Sayın Gemici nin hukukçu kişiliği tartışma konusu yapıldı düşüncesine kapılan ve onu burada tanıyıp sevenler hemen klavyenin başına geçtiler.

Bu nedenle yazdıklarımı okumak bile istemediler. Nereden nasıl eleştirebiliriz bunun arayışına girildi.

Olayın bu kısmına fazla takılmayan arkadaşlar olayı anladıkları gibi yazmaya devam etti. Bu mecrada tartışma kendi zemininde ve çığırında idi. Tepkiye dönüştükçe çığırından uzaklaştı.

Evet Sayın Özge Yücel.

Öncelikle Benim Hukukçu kimliğim tartışma konusu yapıldığı ve önyargılı bir yaklaşım başladığı için Savunmalar yapmak zorunda kaldım.

Alıntı:
Alıntılardaki ifadeler hukuktan anlamıyan bir kişi tarafından yapılmış olsa tepkim biraz daha az olurdu diye düşünüyorum; aynı ifadeler hukuk eğitimi almış olan bir kimseden gelirse tepki de ona göre oluyor.

Alıntı:
bu yaklaşımınızı anlayabilmiş değilim

Biraz empati ile daha rahat anlıyabileceğinizi düşünüyorum.

Saygılarımla...