Mesajı Okuyun
Old 09-04-2009, 20:45   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
"iradenin açıklanması ve hakimiyet alanından çıkarılması" şeklinde kabul edilmektedir

Bu konuda farklı görüşler var. Daha sonra detaylı tartışma hakkımı saklı tutarak şimdilik kısaca şunu söylemek istiyorum:

Benim şahsi görüşüme göre;

"İradenin açıklanması ve muhatabın hakimiyet alanına girmesi" ile fesih bozucu etkisini gösterir ve fesih beyanından bu durumda dönülemez.

Ben bu fikrin doğru olduğunu düşünüyorum ve bu fikre katılıyorum.

Misal: Noter kanalıyla fesih beyanını göndermek istediğimizi varsayalım.Bu ihtimalde Fesih beyanını yazıp notere tevdi etmekle irade beyanımız muhatabın hakimiyet alanına girmiş değildir. İhbarname henüz Noterdeyken fesih beyanımızı geri alabiliriz. Noterden ihbarname çıkıp, postaya verildiği halde bile postaneden geriye almamız teknik olarak mümkün ise eğer, bu halde de beyanımızı geriye alabiliriz. Ancak ihbarname muhatabın posta kutusuna veya herhangi br çalışanına teslim edilmekle muhatabın hakimiyet alanına girmiş sayılır ve artık fesih beyanımızdan dönemeyiz.

Gerçi bir bakıma şu da denebilir: Muhatabın hakimiyet alanına girmemiş beyan gönderenin hakimiyet alnında da sayılabilir.