Mesajı Okuyun
Old 10-10-2008, 11:13   #3
Av.EErdem

Asgari Ücret Tarifesinin altında ücret alınmasının, hatta Avukatlık Yasasına aykıra vekalet sözleşmesi yapılmasının tespiti o kadar kolay ki. Her şeyden önce kurumlarda sözleşmeli avukat olarak çalışan meslektaşlarımızın sözleşmeleri düzenlemelere aykırı. Barolar Birliği bankalardan ve sair kurumlardan avukatlarla yaptıkları sözleşmelerin bir örneğini istese, durumun tespiti için yeterli olacaktır. Benim çalıştığım kurumlardan biri; sadece karşı tarafa yükletilen vekalet ücretini avukata veriyor ( ki onu da suyundan bizim yararlanamadığımız bir havuz için keserek), aciz belgesi vs. şeklinde ödeme yapılmadan kapanan dosyalar için ise hiç ücret ödemiyor. Bu kurumun Türkiye genelinde benimle aynı şartlarda çalışan çok sayıda sözleşmeli avukatı var. Peki neden bu şartlarda çalışmayı göze alıyorum. Düzenli bir gelir sağlıyor ve ben çalışmasam yerime bir başka meslektaşım geçecek. Çözüm ise Barolar Birliği ile Baroların sıkı denetimi ve yaptırım uygulamaktan kaçınmaması ile sağlanabilir. Ben ve benim gibi binlerce meslektaşım, işi bıraktığında sözleşmeli çalıştığı kurumun başka bir vekil bulamayacağını, işlerinin aksayacağını bilirse kurumlar üzerinde topluca baskı sağlayabilir ve şartlarımızı iyileştirebiliriz. Ama ekmek aslanın ağzındayken bireysel mücadele , Don Kişot'un yeldeğirmenlerine saldırmasına benzeyeceğinden yararsız olacaktır.