Mesajı Okuyun
Old 15-02-2007, 16:34   #15
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Sn.Avcı nın mesajına ilişkin bazı görüşlerimi belirtmek istiyorum.

Alıntı:
Öncelikle kan yoluyla bulaşan diğer bulaşıcı hastalıkların çoğunun aşısı mevcut.

Bu tam olarak doğru değil.Örneğin hepatit B için daha önce hepatit B ile karşılaşmamış olmak koşulu ile aşı mümkün iken Hepatit C nin henüz bir aşısı bulunmamaktadır

Alıntı:
Ayrıca bu hastalıkların tedavi olanakları da mümkün.

Kişi hepatit B virüsü almışsa doğrudan virüsü ortadan kaldıran bir tedavisi henüz yoktur.

Hepatit C nin de doğrudan virüsü ortadan kaldıran bir tedavisi bulunmamaktadır.

Alıntı:
Hiv virüsünün sebep olduğu AIDS hastalığının ise tedavisi ve aşısı henüz yoktur. Bu yönüyle bence hiv virüsü diğer hastalıklardan tamamen ayrı tutulmalıdır.

Hiv virüsünün aşısı yoktur.Fakat virüsün çoğalmasını dolayısı ile bağışıklık hücrelerinin belirli bir sayıda tutulması sağlayan tedavi mümkündür.Tedavi olan hiv taşıyıcıları herkes kadar kaliteli yaşam sürme olanağına sahiptir.Hiv taşıyıcı olmak AİDS olmak demek değildir.Hepatit olmanın mutlaka siroz olmak Hepatosellüler Karsinom olmak anlamına gelmediği gibi.

Alıntı:
Aşısı ve tedavisi mümkün olmayan ve ölümcül hiv virüsü

Hiv taşıyıcılığı kronik hastalıklar olarak tanımlanmaktadır ve sadece diğer bazı hastalıklar gibi tedavi edilmesse öldürücü olabilmektedir.

Alıntı:
yine aileler bilgilendirilmeli ve gerekiyorsa bu çocuk hastalığın bulaşma ve hastalıktan korunma konularında gerekli eğitim

Bu bilgi ve eğitim çalışmasının sadece vakalar ortaya çıktığında değil,her zaman yapılması gerekmektedir.Hem de beklemeden.

Hastayla değil hastalıkla savaşmak lazım.

Saygılar