Mesajı Okuyun
Old 13-09-2006, 17:02   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ibreti
D sitesinin yönetimini A, B, C oluşturuyor.

Alıntı:
Yönetimi oluşturan A, B ve C aleyhine "kendi yönetim dönemlerinde yetkisiz ve asılsız harçamalarda bulundukları, bu harcamaları tazmin etmek durumunda oldukları.." iddiası ile dava açılıyor.

Avukat olan A aynı zamanda site yönetiminde ve A, B, C aleyhine açılan davada davalı konumunda..

Açılan davada davalı olan A, aynı davada davalı olan B ve C'nin avukatlığını üstlenebilir mi?
----
Bu davada Avukatlık Yasası uyarınca meslek kurallarını yasanın bir parçası olduğu ve mahkemeleri de bağlayacağı, bu hali ile meslektaşımızın kendisini taraf olduğu davada avukatlık sıfatından kaynaklana yetkileri kullanamayacağı, somut davada vakalet alma ehliyetinin olmadığı.. yönünde usuli itirazda bulundum...

Saygılarımla..

Sayın ibreti,

Avukatlık Kanunu 38 inci madde dışında bir sakınca görmüyorum. Davalılar arasında menfaat çatışması bulunmaktadır. Bu hususta Ceza Dairesinin birçok kararı bulunmaktadır. Hatta bu kararların çoğunda yerel mahkeme kararı; aynı avukatın bir davada 3 sanığı savunması (menfaat çatışması) nedeniyle bozulmuştur. Benim bir ceza dosyam da aynı gerekçeyle bozulmuştur. Hukuk dairelerinde ise olaya benzer bir karar bulamadım.(Mutlaka siz de aramışsınızdır) Genellikle babalık davasında menfaat çatışmasından söz edilmektedir.

Ancak somut olayda,
Alıntı:
Yönetimi oluşturan A, B ve C aleyhine "kendi yönetim dönemlerinde yetkisiz ve asılsız harçamalarda bulundukları, bu harcamaları tazmin etmek durumunda oldukları.." iddiası ile dava açılıyor.
denildiğinde göre, ceza davası da muhtemeldir. Bu yönüyle ısrar edilirse, Avukatlık Kanunu 38 inci maddeye aykırıdır.

Ancak cübbe meselesinde farklı düşünmekteyim. Hem davalı, hem de menfaat çatışması bulunmayan diğer davalı vekilliği yapılabilir. Şık olur mu derseniz: olmaz derim. Ama mevzuat buna müsait de derim.

Saygılarımla