Mesajı Okuyun
Old 26-05-2008, 13:34   #19
av.cemile

Sayın Ergün Vardar,
Uyarınız üzerine küçük bir arşiv araştırması yaptım ve iş dosyalarında fazlaya ilişkin hakların saklı tututlduğunu gördüm. Yanlış hatırlıyormuşum. Örnek yanlış yerden verilmiş oldu. Fakat Av. Can Doğanel'in Av.Muzaffer Erdoğan'ın ve isim bulamadım'ın açıklamaları doğrultusunda çok da yanlış yolda olmadığımı anladım. Doktrinde çok tartışılan bir konu ve biz yolun başındakileri galiba biraz aşıyor. Kısacık bir araştırma ve bilgi tazeleme amçlı gezintimde aşağıdaki kararları ve konu ile ilgili bir makale buldum. Bahane ile konuyu yeniden çalışma imkanı bulduğumdan dolayı hepinize teşekkür ederim.

T.C.
YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
E. 2003/9-510
K. 2003/555
T. 8.10.2003
...............
Hukuk Genel kurulundaki görüşmeler sırasında her iki görüş de dile getirilmiş; varılacak sonuç aynı olmakla birlikte, somut olay bakımından, ek ( görülmekte olan ) davada fazlaya ilişkin hakların saklı tutulmamasının, davacının bu yönden zımni feragat iradesini ortaya koyduğu şeklinde yorumlanmasının gerekeceği, çoğunlukla benimsenmiştir.
O halde, kısmi davada fazlaya ilişkin haklarını saklı tutmuş olsa bile, ek davasında fazla hak bakımından ihtirazi kayıt bildirmemiş olan bir alacaklının, HUMK.nun 185/2. maddesi çerçevesinde davalının muvafakat etmesi hali dışında, bu alacak bölümü yönünden, ıslah veya ek dava yoluyla talepte bulunamayacağının kabulü gerekir.Somut olayda, kısmi dava sırasında alınan ve o davadaki hükme de esas tutulan 4.2.2002 günlü bilirkişi raporunda, işçilik alacaklarının her bir kalem yönünden gerçek miktarları ve bunların toplamı açıkça saptanmış olmasına rağmen, fazlaya ilişkin hakkın saklı tutulmadığı ek ( görülmekte olan ) davada, bakiye alacak miktarları gerçeğinden daha az gösterilmekle, dava konusu edilmeyen miktar bakımından davacının zımni feragatinin bulunduğu, dolayısıyla, feragate konu bu miktarları ek davada ıslah yoluyla talep edemeyeceği kabul edilmelidir.
Hal böyle olunca, Yerel mahkemece aynı yöne işaret eden bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usule ve yasaya aykırı olup, direnme kararı bu nedenle bozulmalıdır..............

Alıntı yaptığım kısım, kararın bir bölümü ve ek davada fazlaya ilişkin hakların saklı tutulmaması konusunda verilmiş bir karar, gerekçe olabilecek kısmını aldım.

Aşağıya aldığım link ise ıslahla ilgili bir makale ve uygulamaya ilişkin eleştirel bir yaklaşım.

Kısaca meslekdaşlarımın da söylediği gibi bu pilav çok su kaldırır.

http://www.yayin.adalet.gov.tr/10_sa...%87%C4%B0L.htm