Mesajı Okuyun
Old 17-04-2007, 14:27   #53
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Zeki
Gerçekten iyi gidiyoruz.

Bazı mecaz anlamlı kelimelere gerçek anlam yükleyince inanılmaz sahneler gözünüzde canlanır.

Yolcu şöföre seslenir inmek için;
-Kaptan bizi müsait bir yerde aşağı at!(Emin misin?)

Cem Yılmaz'ın gösterisindeki örnekte olduğu gibi;
-Ceyyar! Korkarım bu ceket sana yakışmamış!
-Korkuyorsan çıkarayım abi!

Ya da benim başıma geldiği gibi;
Benimle ilgili resmi bir evrağa mühür vurulması gerekiyor .
Sekreterin yanına gidiyorum. Gayet ciddiyim tabi, Biraz da acele...
-Afedersiniz! Şu evraklara mühür vurulması gerekiyor. Mühür'ün sizde olduğunu söylediler. Bir zahmet mühür vururmusunuz?

Cevap geliyor ama ciddi bir şekilde.
-Yaa! Mühür Süleymanda ama...
-Öyle mi!? Süleyman nerde peki, Biliyor musunuz? (Ciddiyet devam ediyor)

Sekreter şaşırıyor, ve evrakları istiyor benden. Ama ben vermek istemiyorum. Israr ediyor almak için...
-Süleyman'ı bulup geleyim ben ya da ona vereyim o mühür vursun! (Diyorum ama karşımdaki hala ısrar ediyor.)
-Biraz acelem var da, Şu süleyman nerde acaba, nasıl bulabilirim onu?

Sonunda dananın kuyruğu kopuyor,
Meğer Bizim sekreter espri yapmış bana ve yanındaki misafirine.

Süleyman dediği meğer , Süleyman DEMİREL'miş... Ne bileyim espri yaptığını, Hem kamu kurumundayız ve çok da samimi değiliz yani!

Sonra zoraki gülümsememi yapıyorum mührü vurduruyorum ve odadan çıkıyorum.
Sonradan hatırlıyorum tabi... Ya bu bahsi geçen Süleyman, Kanuni Sultan Süleyman değil miydi?

Hayat bazen espri yapamamak, bazen de o espriyi anlamamaktır.

Ne kurumdaki Süleyman, ne Süleyman Demirel, ne de Kanuni Sultan Süleyman Doğrusu aşağıda :

Alıntı:

" Terim aslen Mühr-i Süleyman'dır. Ancak Türkçe'deki ses uyumuna göre dile geçerken değişmiştir. Diğer bir deyişi de Hatem-i Süleyman'dır. İngilizce 'Seal of David', 'Star of David', 'Davis's Sheald' 'Magen David' isimleriyle anılır. Çünkü Batı dünyasında bildiğimiz çift üçgenin kesişimi olan Mühr-ü Süleyman aslında 5 kollu bir yıldızdır. 6 kollu yıldız babası olan Davud peygamberin kullandığı semboldür."

Prof. Dr. Nusret Çam / Ankara İlahiyat Fakültesi

Kelime manasıyla Süleyman'ın mührü anlamına gelen mührün şekli aslında kesin değildir. Belli bir tarihten sonra kabul edilmiş olan ve şimdi İsrail bayrağında yer alan sembol İslam dünyasında da yüzlerce yıl kutsal olarak kabul edilmiş cami medrese ve geçitlerde mezarlıklarda yüzüklerde padişahların gömleklerinde tılsım olarak yerini almıştır. Daha sonraları ise farklılık yaratmak için sembol bazen doksan derece çevrilerek kullanılmıştır.
Batı dünyası bazen büyü kitaplarında bazen noterlik işareti olarak, basımevi markası sonraları bir çok akımın sembolü olmuştur.
Süleyman Peygamber'in yüzükle olan ilgisi onun bir imtihandan geçişi şeklinde ele alınır. Yokluğunda bir cariyesine emanet ettiği yüzük mührü bir cin onun görünümünü alarak ele geçirir. Yokluğunda pek çok fitne fesat hazırlar örneğin tahtına büyü kitapları koyar ve iftira atar. Oysa Hz. Süleyman yüzüğün yokluğunda kendine dönecek ve gücünün kaynağı olan asıl çekirdeğini özünü bulacaktır. Kuran bu konuya atfen şöyle der.

"Süleyman'ın mülk ve saltanatı konusunda onlar, şeytanların okuyup durduklarına uydular. Halbuki Süleyman küfre sapmamıştı. Ancak şeytanlar küfre sapmıştı; insanlara büyüyü öğretiyorlardı." Bakara Suresi / 102

(Kimilerince de "Davud'un Kalkanı" olarak adlandırılmış (Davud, Süleyman'ın babası) ve Museviliğin ve Yahudi kimliğinin sembolü olarak kabul edilmiş.)

*

Hayat bazen bir yanlıştan yola çıkarak doğruya ulaşmaya çabası ve bu çaba sırasında bir sürü farklı doğrunun dayatmasıyla karşılaşmaktır

Saygılarımla...