Mesajı Okuyun
Old 05-09-2012, 13:43   #319
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan olgu
Ankara Trafik Mahkemesinde Staj yapan Stajyer hakim ile bu süre üzerine konuşmuştum, kendisinin de bana hakimin görüşünü aktarmıştı "bu süre düzenleyici süredir, hak düşürücü süre veya zamanaşımı değildir, sırf bu sebepten tutanak iptal edilmemeli.

Benim görüşüm de bu yönde, eğer trafik kurali ihlali yapılmış, gerekli işlem yapılmış, sırf postaya geç verilmesi yüzünden ceza ortadan kalkmamalı, ceza daki amaç devlete para kazandırmak değil, trafik kurali ihlalinin tekrarlanmaması. ( uygulaması sırasında farklı düşünceler de olabilir)

Siz hiç trafik yoğunluğunda elindeki kağıda araç plakaları yazan trafik polisi görmediniz mi?

Ya da, (araç kullanıyorsanız) şehirlerarası yollarda soteye yatmış, radar aracı da mı görmediniz?

Neresi meskun mahal neresi değil,nerede 50 km. hızla gideceğiniz belli değil; bölünmüş yollarda hız limiti 110 km'ye çıkmış iken eski levhalarda hala 90 km yazması kimin suçu peki.?

Benim bir müvekkilim hayatında hiç Ankara'ya gitmemesine rağmen, sahip olduğu cipine gıyapta ceza yemiş. Ankara-Bolu arasında aşırı hız yapmış. Gelen trafik ceza tutanağında aracın modeli olarak "tır dorsesi" yazıyordu.

Rivayete göre, yukarıdan emir alan polisler, kahve köşelerinde kendilerine verilen kotayı, makbuzlarla rastgele doldurmaktadır.

Daha önce de bu forumda yazmıştım. Bu süre savunma hakkının kullanılabilmesi için gerekli süredir. Her gün araç kullanan bir kişi 6 ay önce hangi güzergahta araç kullan/dı/madığını hatırlamayabilir. O tarihte ne yaptığını hatırlasa da elinde kanıt kalmamış olabilir. Örneğin benzin fişi, otel makbuzu vs.yi çoktan atmıştır. Ama 1 hafta öncesine ait bir ceza tutanağının aksini kanıtlayabilir. Bu sürenin böyle bir anlamı vardır.