Mesajı Okuyun
Old 27-06-2013, 20:16   #4
Gemici

Olması gereken: Bir avukatın diğer avukatları savunması ve avukatlık mesleğinin onuru için çaba göstermesi, çalışması, gece gündüz, iş saati veya mesai dışı demeden meslektaşlarının yardımına koşması ve meslektaşlarını savunması, savunmanın kutsallığına inanmış bir meslek dalında normal karşılanması ve olması gereken bir davranıştır düşüncesindeyim.

Olan: olması gereken ne yazık ki, teori ve pratik alanındaki çelişkiyi haklı çıkarmak istermişçesine, olmamaktadır. Olması gerekeni hayata geçirmek isteyenlerin sayısı ne yazık toplumun diğer kesimlerinde de gözlemlendiği gibi, azdır; Belki de çoktur ve ben bilmiyorum! Niyetim bu konuda bir tartışma başlatmak değil. Sadece profesyonel olarak mesleklerinin onurunu ve meslektaşlarının haklarını koruyan hukukçuları tebrik edip çabalarında başarılı olmalarını dilemek. Baronun da bu çabayı maddi olarak desteklemesi ve gönüllü olarak, meslekleri ve meslektaşları için çalışan 'Avukat Hakları Merkezi' avukatlarına emeklerinin karşılığını vermesi iyi olur düşüncesindeyim. Verilecek herhangi bir ücretin o avukatların gerçekten harcadıkları emeklerinin tam karşılığı olabileceğini düşünmüyorum (olması arzu edilir elbette ki) ama sembolik te olsa söz konusu avukata meslek örgütünün ve diğer meslektaşlarının verdiği değerin göstergesi olur.

Saygılarımla