Mesajı Okuyun
Old 17-03-2012, 07:39   #52
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Ahmet ZENGİN
Mahkeme katibine gidip ,söylemek zorunda mıyım.HMK bana öde diyor.Benim ödeme süremin başlaması için katip kendisi niye ara kararı geregince vezneye yazmıyor.Ben gider avansını ödemekle yükümlüyüm.Yazdırmakla yükümlü değilim.
Sayın Meslektaşım;

Uygulamada ara karar gereği ödemesini yapacağınız avans vb.. hususlarla ilgili mahkeme kaleminde "makbuz kestirme" olarak geçen ve vezne ekranında ödenecek tutarı gösteren bildirimi yapmanız gerekiyor idi, ancak bu hususu atlamışsınız. Bildirimde bulunulduğunda dahi, kalem personelince vezne ekranına düşürülen ödeme tutarını gösteren giriş işlemi, 3 gün içerisinde ödeme yapılmaz ise düşüyor.

Kaleme herhangi bir bildirimde bulunmamışsınız ancak bunun masrafı ödemekle yükümlü olanlara zorunlu tutulması konusundaki eleştirinize katılıyorum. Uygulamada kolaylık olması bakımından şu yol izlenebilir: Ara kararın gereği olarak yapılması gereken ödeme, UYAP üzerinden derhal otomatik olarak vezne bilgisi olarak girilebilir ve avans vb. yatırmak isteyenler, kaleme uğrayıp zaman kaybetmek yerine direkt vezneye gidip ödemesini yapabilir. Kesin süre sona erdiğinde de ödemeye ilişkin tutar vezne ekranından yine otomatik olarak silinebilir.

Kesin sürenin sona ermiş olduğu gerçeği karşısında süreyi kaçırmış olmanızın mazereti olarak ileri sürebileceğiniz bir gerekçe -vezne görevlilerini tanık olarak dinletmekten başka- kanaatimce maalesef bulunmuyor. Bu anlamda Sayın GÜNTAY'a katılıyorum.

Saygılarımla..