Mesajı Okuyun
Old 08-02-2012, 17:41   #36
Av.Hamdi Özkaya

Daha önce de belirttiğim gibi, HMK yürürlüğe girmeden önce açılan davalarda 448.maddenin açık hükmü gereğince 120/2.maddenin uygulama yeri olmadığını, dolayısıyla 115.maddedeki usulden red yaptırımının uygulanamayacağını düşünüyorum.

Burada yasa hazırlanırken 120/2.maddeye "yasanın yürülüğe girmesinden önce açılan davalarda da bu fıkra gereğince gider avansı alınır" şeklinde bir hüküm koymadıklarından veya unuttukarından, Tebliğ niteliği taşıyan GİDER AVANSI tarifesinde "İşbu tarife 120.maddenin 1.fıkrasına göre çıkarılmıştır" denmesine rağmen tuhaf bir şekilde tarifenin son maddesine "yasanın yürülüğünden önce açılan davalarda 120.maddenin 2.fıkrasına göre gider avansı alınır" şeklinde YÖNETMELİK,TÜZÜK VS. düzenlemelerin üst norm yasaya aykırı olamayacağı genel hukuk ilkesine aykırı düzenlemeyi hiçbir hukukçunun kabul etmeyeceği aşikardır.

Tarafımca takip edilen bir davada aynı konuda verilen red kararını bu gerekçelerle temyiz edeceğim. Muhtemelen halen bu konuda bir çok dosyanın da Yargıtay'da olduğunu düşünüyorum. Farklı Dairelerin bu konudaki görüşleri yakında çıkmaya başlar. Yargıtay'ın görüşüm doğrultusunda içtihat oluşturacağını tahmin ediyorum. Bekleyip göreceğiz.