Mesajı Okuyun
Old 03-01-2011, 12:19   #18
ehlihibre

Tamamı müvekkil A' ya ait B LTD ŞTİ mevcut. Gerçek kişiliğin de tüzel kişiliğin de vekaletine sahibim.

Şirkete olan borcundan dolayı C kişisine takip başlattım. Alacaklı olarak da Vekil eden şirket B LTD ŞTİ gösterdim. Takibe ilişkin karşı tarafça açılan olumsuz tespit davasında ise davalı olarak şirket B değil de şirketin tek sahibi müvekkil A gösterilmiş.

Davanın;
-husumet yönünden reddi
ya da
-karşı tarafın ıslahla husumeti müvekkil gerçek kişi A' dan alıp A' nın tek sahip olduğu müvekkil şirket B' ye yöneltmesi mümkün müdür?

Kendi uygulama pratiğime dayanarak ve bu olayın benzerini başka bir davada ben yaşadığım için şunu söyleyebilirim;
söz konusu davada şirket yerine şirketin sahibine dava açılmış olması halinde mahkemece hasmın açıklatılması veya düzeltilmesi için re'sen süre verilmeyecektir. Neticede eldeki davaya dayanak icra takibindeki alacaklı şirkettir, şahıs değil. bu nedenle şahsa karşı açılmış menfi tespit davasından alınacak hüküm icra dosyası açısından bağlayıcı olmayacaktır. ancak şirketin tek sahibi(nin A) olduğu ve bu nedenle hasmın yanlış gösterildiği davacı tarafça söylenip buna dayanak belgeler (ticaret sicili kayıtları vs) dosyaya ibraz edilirse hasmın açıklanması ve kendisine tebligat çıkartılması için süre istenip gerçek hasım davaya dahil edilebilir. bu işlem ıslah veya dahili dava değildir.