Mesajı Okuyun
Old 28-05-2010, 13:02   #5
devran

Cenevre'de polise taş atan Kürt çocuğu ne kadar ceza aldı ?

ANALİZ08:55 / 28 Mayıs 2010

CENEVRE - 28 Kasım 2009 cumartesi günü İsviçre’nin Cenevre Kantonunda, Dünya Ticaret Örgütü (WTO-OMC ) toplantıları protesto edilmişti. Bu protesto gösterileri sırasında, bankaların, saat, mücevher ve lüks mağazaların vitrinleri kırılmış, onlarca lüks araç yakılmış ve tahrip edilmişti.

Protestocularla polis arasındaki çatışmalar saatlerce sürmüştü. Polis 30 fazla kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

Gözaltına alınanlardan biriside 17 yaşında bir Kürt çocuğuydu. Gösteriler esnasında bir mağazanın önünde beklerken polisin copundan nasibini alan çocukta protestoculara katılarak o da polislere taş atmaya başlıyor. Attığı taşlardan birisi bir polise isabet edince BİNGO diye bağırıyor, arkasından gelen sivil polisler çocuğu etkisiz hale getirirken onlarda çocuğa BİNGO diyorlar. Tabii bizdeki gibi şiddet yok, kol kafa kırmada yok ama kelepçe takılıyor. Çocuk saat 16:00 da gözaltına alınıyor, ailesine hemen telefon ediliyor ve akşam saat 18:00 de sadece çocuğun evindeki odası aranıyor ve ailesine çocuğun 24 saat gözaltında tutulacağını, yarın çocuk mahkemesine çıkarılacağını ve mahkemenin çocuğun serbest kalıp kalmayacağına karar vereceğini ve de çocuğun ailesine kontak için birde telefon numarası bırakılıyor.

Çocuğun ailesi beni arayıp, kaygılarını dile getirmişti. Döverler mi ? İşkence yaparlar mı ? Kötü muamele görür mü ? Çocuğumu hapise atarlar mı? Kaç ay ? Kaç yıl ceza alır? vs…

Cenevre Halkevi adına kendilerine bırakılan telefonu arardım ve çocuk hakkında bilgi talep ettim, aileye söyleneler bana da tekrarlandı ve kaygılanmaya gerek olmadığını, yarın duruşmaya çıkmadan önce bizi bilgilendireceklerini, mahkemenin aileyle de görüşmek isteyeceklerini söylemişlerdi.

Tam 24 saat sonra, 29 Kasım 2009 pazar günü saat 16:30 nöbetçi çocuk mahkemesi başladı.

Gerekli kişisel bilgiler sorulduktan sonra, Savcı çocuğa polise niçin taş attığını sordu ?

Çocuğun yanıtı; polis durup dururken bana copla vurdu, bende sinirlendi ona taş attım,

Savcının ikinci sorusu; okulda derslerin nasıl? Yanıt; iyi,

Savcının üçüncü sorusu; okuyunca ne olmak istiyorsun?

Çocuğun yanıtı; polis, savcı, hem polis olmak istiyorsun

Hem de polise taş atıyorsun, oldu mu şimdi ? Niye taş attın?

Çocuğun yanıtı; söyledim ya, polis de beni dövdü.

Savcının kararı:

Ders notlarını gösteren karneni en geç bir hafta içinde bana getireceksin ve her dönem sonunda karneni tekrar görmek istiyorum, notlarda düşme olmayacak, başarılı olacaksın,

Mahkeme devam edecek ve büyük ihtimalle ceza alacaksın, çünkü yaptığın yasalar göre suç,

Bir daha aynı suçu işlemeyeceksin,

Şimdi seni serbest bırakıyorum ve çocuğu ailesine bizzat savcı teslim etti ve çıkış kapısına kadar da refakat etti.

Geçen günlerde polise taş atan Bingocu Kürt çocuğun mahkemesi sonuçlandı. Mahkeme çocuğun bir kamu kuruluşunda 3 gün (günde 8 saat) temizlik işleri yapmakla cezalandırdı.

Sorduk, soruşturduk, yetişkin olmayan, 18 yaşın altındaki bir çocuğun polise taş atmasının en ağır cezası nedir, en fazla 3 ay hapis. Eğer çocuk ilk kez bir suç işlemişse o da affediliyor.

Başbakan Erdoğan: Güvenlik güçlerimiz çocuk da olsa, kadın da olsa, kim olursa olsun, gereken yapılacaktır talimatından sonra bu ülkeden binlerce çocuk polise taş attıkları gerekçesiyle, güvenlik güçleri tarafında kolları, kafaları ve bacakları kırıldı, bedenlerine sıkılan onlarca kurşunlarla, patlayan bombalarla öldürüldüler ve yaşlarında kat be kat cezalara mahkum edildiler,resmi rakamlara göre 2700 çocuk cezaevlerinde, binlercesi e yargılanıyor. Tabi Cemil Çiçeğe göre onlar bunu hak ediyorlar, Çünkü aslında ‘Onlar Çocuk’ değiller.

Demir SÖNMEZ

Cenevre Halkevi

ANF NEWS AGENCY