Mesajı Okuyun
Old 27-01-2009, 21:14   #14
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan caner87
evet, siz bunu merak ediyorsunuz ben de baro tarafından görevlendirildiğimiz cmk dosyalarından suret alırken fotokopi parası vermek zorunda mıyız'ı merak ediyorum.
Savcılıkça mı karşılanmalı ya da nedir?Mübaşir bizden fotokopi için masraf bırak dediğinde ne yapmamız gerekir

Alıntı:
Yazan Emine Yıldız Balkan
Önceden CMk dosyalarımızı baro odalarından ücretsiz çektirip daha sonra ilgili görevliye imza veriyorduk.Ancak son değişikliklerle yaklaşık 1,5 yıldır fotokopi giderinin baro tarafından ödenmesi uygulamasının kaldırıldığını öğrendik.Artık gider de cebimizden..üstelik gider ödemesi de yapılmıyor..Tasarruf tedbirlerinin sonu bir türlü gelemiyoer nedense..

Alıntı:
Yazan Av. Kenan Ertaş
Aslında ben de fotokopiye para veriyorum. Ama bu kanun maddesi bize, talep ettiğimiz takdirde harçsız olarak evrakları alabilme hakkı verdiğine göre bu yolu kullanmamamız için bir gerekçemiz olmamalı. Ben ilik fırsatta hakkımı kullanmayı düşünüyorum.

Alıntı:
Yazan Av.Barış
153. maddedeki harçsız alabilir cümlesi "harçsız satın alınabilir" şeklinde algılanmakta.

Yasa, harç konusunu düzenlemiş ama örnek çıkarma (fotokopi) masrafını düzenlememiş.

Bu konuda sayın Av.Ömer Kavili bir ilki gerçekleştirmiştir (http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=33172)

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
Sayın Av.Cengiz Aladağ,

İç hukukumuzda, bildiğim kadarıyla, İLK KEZ, savunma olanağı yaratmak isteyen mahkeme heyeti, sanık olarak benden almayıp, dosya fotokopi giderlerinin Savcılıkça karşılanmasına karar vermiş ve dosyadaki belgelere ulaşmamızı sağlamıştır.

Bilginize, saygılarımla.