Mesajı Okuyun
Old 11-02-2004, 20:40   #8
gurorer

Varsayılan Yaşamak...

Sayın Gemici,

Benim kısacık mesajımdan bu kadar sorgulamacı sonuçlar çıkartmak, ancak bir sosyolog tarafından gerçekleştirilebilirdi; siz de bunu başardınız.

Önemli olan söylenen sözden indi mülahazalarımızla bizim ne anladığımızdan daha çok söylevde bulunanın ne anlatmak istediği olmalıdır diye düşünüyorum.

Ben bir önceki mesajımda ölüp giden yakınlarımız bize yaşamı zehrediyorlar anlamında bir söz sarfetmedim. Ancak ölümü heran ensemizde bizi takipeden amansız bir düşman olarak algılamamak gerektiğine işaret ettim.

Mutluluğun bireyselligine gelince; bu konuda tamamen haklısınız. Ancak kısa vadedeki bireysel mutluluk, uzun vadede toplumsal mutluluğa dönüştürülemezse bireysel mutluluğun sürdürülebilirliğinden şüpheliyim. Sizin de daha iyi bildiğiniz gibi "insan Sosyal bir varlık". Yoksa inzivada yaşayan insanların sayısı daha fazla olmak gerekirdi herhalde. Ayrıca tüm ihtiyaçlarımızın karşılandığı bir odadan sözederken nasıl olup ta bunları maddi ihtiyaçlar olarak algıladığınıza da anlam verebilmiş değilim.

Yine de konuya göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder, saygılar sunarım.