Mesajı Okuyun
Old 26-09-2009, 21:46   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Sayın Hades aksi yönde yargıtay kararlarından kastım : Hamiline yazılmış bonoya sonradan eklenen lehtarın kabulünün mümkün olmadığına dair yargıtay kararları.

Soru şu : Hamiline yazılmış bonoya, alacaklının sonradan lehtar olarak kendisini eklemesi senede bono vasfının kazandırır mı ? Zira Sayın Akpuna'ın eklemiş olduğu yargıtay kararı bu durumu desteklemektedir.Tabii Bu durumu desteklemeyen yargıtay kararları da mevcut.

Kısaca soru şu : Hamiline yazılmış bonoda alacağa en kısa sürede ve en güvenilir şekilde alacaklının kavuşması için alacaklının izlemesi gereken yol nedir?

TTK.592. maddeye göre açık senet tanzimi mümkündür. Sonraki bir tarihte anlaşmaya uygun olmak kaydıyla eksik unsurlar tamamlanabilir.

Alıntı:
Yazan TTK
IV - AÇIK POLİÇE

MADDE 592 - Tedavüle çıkarılırken tamamen doldurulmamış bulunan bir poliçe, aradaki anlaşmalara aykırı bir şekilde doldurulursa bu anlaşmalara riayet edilmemiş olması keyfiyeti, hâmile karşı ileri sürülemez; meğer ki hâmil poliçeyi kötü niyetle iktisabetmiş veya iktisap sırasında kendisine ağır bir kusur isnadı mümkün bulunmuş olsun.

Alıntı:
Yazan Cesuryürek
Sayın Hades aksi yönde yargıtay kararlarından kastım : Hamiline yazılmış bonoya sonradan eklenen lehtarın kabulünün mümkün olmadığına dair yargıtay kararları.

Aksi yöndeki bir Yargıtay kararına ben şahit olmadım. Varsa eklerseniz sevinirim.

Senedin tedavüle çıkarılırken tamamen doldurulmaması hali, TTK. nun 592 maddesinde kabul edilmiştir. Kanun koyucu, tanzimi sırasında senedin asli unsurlarından, bir kısmı yazılmayarak, bunların yapılan anlaşmaya göre sonradan doldurulmasının mümkün olacağını kabul etmiştir. Asli unsurlar arasında tanzim tarihi de bulunduğundan, bu tarih yazılmamak suretiyle de açık bono ihdası TTK.nun 592. maddesine göre mümkündür. Böyle olunca, ihdas tarihinin sonradan ( velev anlaşmaya aykırı olarak ) doldurulduğu iddiası iyiniyetli hamile karşı ileri sürülemez. ( Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin 21.9.1971 gün E:71/3944 K:71/5577 sayılı kararı. )

"Açığa imza atılmak suretiyle düzenlenen senetler anlaşmaya aykırı olarak doldurulduğu kanıtlanmadıkça geçerlidir. Senedin hüküm ve gücünü ortadan kaldıracak veya azaltacak nitelikte bulunan hukuki işlemler HUMK. nun 290. maddesi hükmünce şahitle kanıtlanamaz." ( Y.19. Hukuk Dairesi'nin 17.12.1993 gün E:92/11886 K:93/8720 sayılı kararı ).