Mesajı Okuyun
Old 28-08-2011, 10:41   #13
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Gemici
Benim düşünceme göre asıl bu toz dumanda ve hengamede hukukçunun topa girmesi gerekir.
.....ama yanlış başlayan ve yanlış devam eden bir işin sonradan tamam veya eksik düzeltilmesi kural olarak hukukçulara kalan veya bırakılan bir iştir.
Saygılarımla
Bektaşinin eşeği çamura saplanmış. Erenler bütün uğraşlarına rağmen eşeğini balçıktan çıkaramamış, kan ter içinde kalmış. Birinde kuyruğundan, ötekisinde kulaklarından tutup asılıyor; ama eşeği yerinden kıpırdatamıyormuş. “Yetiş ya Ali” diye haykırıyor, bir daha çekiyor, bir daha, bir daha. Faydası yok. Eşek gittikçe gömülüyor. Erenlerin bütün malvarlığı eşeği. O da elden giderse yandı gülüm keten helva. Gelip geçenler de yardım ediyor ama nafile. Baba erenler yere çöküp çaresiz eşeğini seyrediyor. Arada bir de feryat ediyor: “Kurtar ya Ali, medet ya Ali !” Yoldan geçerken cılız biri feryadı duyar, olay mahalline yaklaşır, kalabalığı yarar, eşeğin halini de, baba erenlerin halini de görür. Ceketini çıkarır, “Tut şu ceketi” deyip ceketini, seyredenlerden birinin eline verir, pabuçlarını da çıkarıp çamura girer. Eşeğin kuyruğundan yapışır ve sedası göğü inletir; “Yetiş ya Osman! ” diyerek hayvanın kuyruğuna asıldığı gibi balçıktan çeker alır. Bektaşi sevinçten havaya zıplar ve Hz. Osman sevdalısı kurtarıcının boynuna sarılarak minnetini gösterir. Sonra, eşeğini alıp olay yerinden ayrılırken, kendi kendine; “İmanım Ali, çamura girmedin. Pis işlerin hepsini Osman’a yaptırıyorsun” deyiverir.

Sözün özü ; Gemici Üstadım çok haklı.
Hukukçu olmazsa bu balçıktan nasıl çıkılır ki?
Ben topu taca atıyorum.