Mesajı Okuyun
Old 12-11-2019, 21:23   #1
M.İsa Öztürk

Varsayılan Kadastro sonrası 10 yıllık hak düşürücü süre

Değerli meslektaşlarım;
Müvekkil adayı olarak görüşme sağladığım kişinin olayı ile ilgili sizlerle fikir alışverişinde bulunmak istiyorum. Sonuçların bu alanda çalışan arkadaşlara da faydalı olacağını umuyorum. Olay şu şekilde : 2007 yılında x...z köyünde kadastro çalışmaları yapılıyor. Ancak yerel bilirkişilerin de kasıtlı yanlış yönlendirmeleriyle meraya ait kısımdan bazı şahıslara tapu çıkarılıyor. Ayrıca elinde eski yıllara ait tapusu olan diğer bazı kişilerin yerleri de mera olarak kayıt ediliyor. Müvekkil adayı bu olayın herhangi bir yerde duyurulmadığını söylüyor.(kadastro askı ilanının olmadığını) Şimdi burada meslektaşlardan yardım istediğim hususlar şunlar :
1-) Öncelikle 10 yıllık hak düşürücü sürenin geçmesinden dolayı açılacak davanın reddedilmemesi için anlattığım olayda yapılabilecek bir şey var mıdır ?
2-) Meradan kendine tapu çıkaranları ve elinde tapusu varken mera olarak kaydedilenleri ayrı ayrı düşünürsek nasıl bir yol izlemek gerekir?
3-) Kadastro sırasında hile/desise/muvazaa ve benzeri hususlara değinilebilir mi?
İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim, herkese iyi çalışmalar