Mesajı Okuyun
Old 27-11-2013, 12:44   #1
Konuk

Varsayılan Tedbir nafakası davası ile ilgili yardım istiyorum

Ben evliyken istanbul'da ikamet ediyordum. Şu an Ankara'da ailemin yanında yaşıyorum, haklı olarak eşimden ayrı yaşamaya karar verdim. Çalışmıyorum ve gelirim yok. Eşim sigortalı çalışıyor ayda 4500-5000 lira geliri var. Evin Tapusunu aldı ama 1,5 yıl daha kredisi devam edecek olan banka ipotekli bir evimiz var.Krediyi de kendisi ödüyor. Ve kendisinin arabası da var. Ben boşanma davası açmayacağım. Sadece tedbir nafakası davası açmak istiyorum Bununla ilgili izninizle sorularım olacaktı:

1)Benim avukat tutacak bir gelirim yok, sigortam yok. Daha önce sigortalı olarak çalışmıştım ama 3-4 yıldır çalışmıyorum.Üzerime ait herhangi bir mal varlığıda yok.Eşim sigortalı. Muhtardan fakirlik belgesi bu şartlarda alabilir miyim? Eger alabilirsem barodan yaklaşık ne kadar zaman içerisinde bana bir avukat tayin edilebilir?

2) Avukatım olmadan da tedbir nafakası davası açabilir miyim? Nasıl açabilirim? Dilekçe konusunda adliyede yardım edecek bir bölüm var mıdır? Kendim bu dilekçeyi yazıp ya da adliyede yardım eden bir bölüm varsa yazdırıp bu davayı açabilir miyim? Ve bu dilekçeye eşimin mal varlığını yazmam gerekli midir? Kredisi devam eden tapusu kendi adına olan bu evi ve arabayı da dilekçeye eklemeli miyim?

3) Tedbir nafakası talebimin kabul edilmesi için hakim önüne mi çıkacağım? Bu bir duruşma gibi mi olacak? Ve ayrı yaşamaktaki haklılığımı ispat etmeme kendi ailemde yardımcı olabilir mi? Eşim evliliğime ailesinin isteklerini taleplerini müdahale ettirerek bozmaktadır bana şartlar koymaktadır.

3) Karşı taraf evi terk ettiğim için sanırım 6 ay kadar mahkemeye veremeyecek. Ben tedbir için aile konutu şerhi koydurttum. Mahkemeye verdiği zaman, dava tarihinden itibaren mi ben bu ev kredisinden hak almayı kaybedeceğim. Bununla ilgili de çok rica etsem bilgi verebilir misiniz.

Şimdiden size çok teşekkür etmek istiyorum. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

Saygılarımla.