Mesajı Okuyun
Old 02-07-2011, 19:09   #3
üye25928

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Raşit Tavus;

Öncelikle ilgili belediyeye, söz konusu ağacın engel teşkil etmesi nedeniyle kaldırılması talepli bir başvuruda bulunmak, ardından yasal süre içerisinde idare mahkemesinde dava açmak gerekir. Aksi halde, Türk Ceza Kanunu'nun 151. ve 152. maddelerinde düzenlenen "mala zarar verme" suçu gerçekleşmiş olur. Saygılarımla..

Mala zarar verme

MADDE 151. - (1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldüren, işe yaramayacak hâle getiren veya değerinin azalmasına neden olan kişi hakkında yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır.

Mala zarar vermenin nitelikli hâlleri
MADDE 152. - (1) Mala zarar verme suçunun;
a) Kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, bina, tesis veya diğer eşya hakkında,
b) Yangına, sel ve taşkına, kazaya ve diğer felaketlere karşı korunmaya tahsis edilmiş her türlü eşya veya tesis hakkında,
c) Devlet ormanı statüsündeki yerler hariç, nerede olursa olsun, her türlü dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğu hakkında,
d) Sulamaya, içme sularının sağlanmasına veya afetlerden korumaya yarayan tesisler hakkında,
e) Grev veya lokavt hâllerinde işverenlerin veya işçilerin veya işveren veya işçi sendika veya konfederasyonlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,
f) Siyasî partilerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve üst kuruluşlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,
g) Sona ermiş olsa bile, görevinden ötürü öç almak amacıyla bir kamu görevlisinin zararına olarak,
İşlenmesi hâlinde, fail hakkında bir yıldan altı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
(2) Mala zarar verme suçunun;
a) Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak,
b) Toprak kaymasına, çığ düşmesine, sel veya taşkına neden olmak suretiyle,
c) Radyasyona maruz bırakarak, nükleer, biyolojik veya kimyasal silâh kullanarak,
İşlenmesi hâlinde, verilecek ceza iki katına kadar artırılır.

Sayın Engin Ekici,

Pekiyi ne davası açılacak ki bu durumda? Veya belediyeye ne diye dilekçe verilmesi lazım. İdare hukuku konusunda fakültemiz ziyadesiyle başarılı olsa da ben hala pek anlamlandıramadım. Tam yargı davası mı açılması lazım?

Ayrıca mala zarar verme suçunun bu bendini gözümden kaçırmışım zira ben orman kanuna filan baktım, ceza kanununda ayrı bir madde aradım ama bulamadım.