Mesajı Okuyun
Old 19-05-2011, 13:12   #7
zlm

Alıntı:
Yazan hidayet
Bizim davamız halen devam etmekte.Bizim muhdesat tespiti davasından kısa bir süre sonra ortaklığın giderilmesi davası da açıldı.Bu anlamda hukuki yarar yokluğunu aşmış durumdayız.
Sizin olayınızda anladığım kadarıyla muvazaa nedeniyle tapu iptal edildi ve miras payları oranında tescil edildi.Şu durumda muhdesat tespiti davasında siz;hukuki yarar yokluğunu belirtip,davanın reddini istemelisiniz diye düşünüyorum.Zira ana taşınmaz miras payları oranında iştirak halinde mülkiyete konu ise kural olarak üzerindeki yapının da bu hükümlere tabii olduğu karinedir.Bu anlamda sizin bu yönde yapacağınız talebinizde de hukuki yarar olmayacaktır diye düşünüyorum.Zira mevcut durumun tespiti niteliğinde olacak.Aksini ispat eden içinde şu durumda ortaklığın giderilmesi vb.nedenlerle hukuki yararının olmadığını düşünürsek dava şartının gerçekleşmediğini ileri sürerek davasının reddini istemek yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
Çok teşekkür ederim cevabınız için.
Ben ana taşınmaz üzerindeki yapının da aynı hükümlere tabii olabileceğini düşünememiştim haklısınız.Bununla ilgili yargıtay kararı biliyorsanız benimle paylaşırmısınız?
Tapu kayıtlarında da taşınmaz niteliği de bahçeli kargir ev olarak yazılmış bunu hiç düşünememiştim çok teşekkür ederim ilginize hoşçakalın.