Mesajı Okuyun
Old 18-02-2011, 23:54   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Muhammet Aydın
Önce şahsıma Şanlıurfa barosu,Bursa barosu ve Burdur barosunun gönderdiği cevabi yazılar için barolarımıza teşekkür ederim. Ancak diğer gelişen durumlardan sizleride haberdar etmek isterim.Biraz rahatsız olduğumdan anlatımımda hatalar bulunabileceğini de belirtmek isterim. Sevgili hukukçu ve hukuk sever arkadaşlarım.İlk dilekçemle başayan ve devam eden mesleği yapış şeklimle ilgili olarak ne yazık ki pek olumlu olaylar gelişmedi.Önce bir kısım hakimler beni duruşma salonundan çıkartmak ve hatta tüm dosyalarımdan müvekkillerime azil/çekilme dilekçeleri gönerme ara kararları aldı,gerekli yasal girişimlerle aynı gün akşam mesai bitimine kadar alınan tüm karalardan dönüldü, devamında bir kısım diğer hakimler de duruşmadan çıkartmaya çalışsa da bu uygulamadan vazgeçilidi,sonra ayağa kalkıp kalkmadığım hususları tutanaklara geçirilerek adaleti etkilemeye teşebbüs suçu oluşacağı bağlamında bildiğim kadarı ile 3-4 hakim adalet bakanlığına tutanaklar ekli dilekçelerle başvurdu,bu sıralar bu başvuruya karşı beyanı alınan sıfatı ile beyanda bulunacağım,sonra sonranelermi olduğu ilçemin avukatları galiba vazgeçti evet vazgeçti. Ağır ceza mahkemesinde reis bey ayağa kalkmak üzere olan ben dahil 15 tam 15 avukata "beyler kütfen oturun ara kararlarda ayağa kalkmanıza gerek yok " demiş olmasına ve tüm avukatlar o anda oturmamıza rağmen ve tam usul uygulanacakken avukatlar vazgeçti.Hatır, gönül, kırılmayalım kırmayalım derken aba altından gösterilen güller etkisini gösterdi. Yılmamak lazım diyorum. Adliye bu aralar hemen tüm avukatlara biraz kabus gibi son uygulama avukatların hakim ve savcıların otoparkına araçlarının koyulması yasaklandı. Şans bende bu gün aracımı oraya çekmiş adliyeye girerken polis memuru avukat bey yanlış anlamayın ben emir kuluyum başsavcı hakim savcı yerine avukatlar dahil kimsenin araç çekmemesini emretti dedi bende kendisine ben görüşürüm diyerek yukarı çıktım 1-2 saat sonra başsavcı içerde emniyet müdürü olduğu bir sırada kapıdaki memurlaa görüşme talebimi iletince dışarı çıktı ve bende kendisine böyle bir emir verip vermediğiini sordum kendisi evet hakimler araç çekmeye yer bulamıyor deyince bende kendisine 17 hakim ve savcıya karşılık 60 avukat ve en az bir o kadar adliye personeline aynısayıda yer ayırmanın adil olup olmadığını bu durumun AVUKARLARIN YARGI ERKİNDEN DIŞLANMASI OLUP OLMADIĞINI sorduğumda 2 dakika sonra ortam gerildive ne oldu tahmin edelim başsavcı bana avukat bey yasak dedim yasak oraya araç çekilmeyecek demesiyle bende kendisine e ben çekiyorum ne olacak ne yapacaksınız dediğimde kendiside bana ceza kestiririm çektiririm demiş bende kendisine ne yapabiliyorsanız yapın bende hukuki olarak gerekeni yaparım diyerek bu tatlı sohbete tüm adliye personelinin önünde son vemişizdir.ha unutmadan 1 ay önce bir hakim bu olayların etkisi ile aynı gün 10 adet dosyamdan kendini reddetti gerekçe şahsımın taraf olduğu dosyalarda tarafsız ve adil karar vereceğine olan güvencin kamuda kalmamasını gerekçe göstermiş. yaptığımız itirazla mercii bu kararı yerinde görmeyerek reddetmiştir.Anlayacağınız herkezin kafası karışık hukuku istemek ne zor,hukuka ulaşmak ne zor,hukukcu olmak ne zor. Şu anda tüm adliye şimdi ne olacak diye merakla bekliyor. Bir de unutmadan söyleyeyim tek tek anlatmak uzun sürecek olan bu ve benzer detay her gün kaşılaştığım mesleki sıkıntılar sırasında yanımda bir ortağım ve bana cevabi yazılar gönderen ve bir kısmını şu an hastalığımdan hatırlayıpta buraya yazamadığım baro cevabi yazıları ve hemen çoğu genç bi elin parmaklarını geçmeyen meslektaşlarım var. Şunu biliyorum ki avukatlık her gün hayata karşıdoğruyu seçerek kahraman olmaktır.Bu olanlar azmimnden bir şey eksiltti mi dersiniz ruhuma dönüyorum ve cevabı tam karşımda buluyorum hayır. iyileştiğimde ilk yapacağımıdüşündüğüm şeyi sizlerle payalşmadan edemeyeceğim. Ceza dosyalarında mahkemelerden duruşma düzenini sağlamanın görevleri olduğu bağlamında hakimlerin tarafsız olmak yanında tarafsız görünmek zornda oldukları ve konuya ilişkin diğer gerekçelerimle beraber duruşma salonlarında hemen sağlarında buluna cumhuriyet savcılarını kendilerine başka uygun bir yer düzenlenene kadar katılan müştekinin yanıda yerleştirilmesi hususunda ara karar isteyecem.Tarafsız ve bağımsız bir yargı sadece siyasal iktidardan,kamu ön yargılarından,davanın taraflarından değil gerekirse başka yargıçlardanda korunaklı olmalı bu bağlamda evleviyetle savcılardanda ayrı durumda ve konumda bulunmalıdır. Bu bağımzısılık ve tarafsızlık sadece fikir ve kanaat oluşması sırasında değil bu fikir ve kanaatin vicdanda şeklini bulduğu yargılama sırasında görünüm olarak dahi hiç bir makam ve mevkiin bu yargıya müdahale etmediğinin hem içerik olarak ve hemde görüntü olarak sağlanması şeklinde olmak zorundadır. Bu bağlamda c.Savcısının behemahal yargıcın yanından kürsüden alınarak kendisine has başka bir yerde otrtulmasının adil yargıya ulaşma hakkının etkin kullanımı için bir zorunluluk olduğunu anlatmaya çalışarak talebim hsusunda bir karar verilemsi bu kararın aleyhe olması halinde konunun yargıtaya taşınması için ,yani temyie konu olabilmesi için zorunluluk olduğu tarafımdan anlatılarak gerekirse konu AİHM taşınabileceği en azından bu durumun gündeme gelmesine bir katkı sağlamayı düşünmekteyimdir. Konu hakkındaki tek tek düşüncelerinizin benim için önemli oldğunu belirtirim.Herkeze iyi çalışmalar...

Bu konulara yazmamaya çalışıyorum ama madem düşüncelerimizi sordunuz söyleyeyim:
Ben konuyu yapay buluyorum. Bir avukatın ayakta ya da oturuyor oluşu, onun söylediklerinin (iddia ve savunmasının) etkisini, avukata ya da avukatlığa verilen/verilmeyen önemi azaltmaz/çoğaltmaz. Ama örneğin, bir avukatın yasayı, usulü, hatta tüm bunlar bir kenara, Türkçe'yi iyi bilmesi çok daha önemlidir.
Elbette benim duruşmalarda nasıl davrandığım merak edilecektir. Ben duruşmalarda bazen oturarak, bazen ayakta konuşurum. Ne zaman oturacağımı ve ne zaman ayağa kalkacağımı, söyleyeceklerimin bence önemi, yorgun olup olmayışım, sırtımın ağrıyıp ağrımadığı vb. gibi salt mesleki ve insani koşullarım belirler.