Mesajı Okuyun
Old 18-11-2017, 18:43   #5
alphukuk

Alıntı:
Yazan obaykan
Sitede araştırdım fakat tatmin edici cevaplara ulaşamadım o yüzden konu başlığı açma gereği duydum.
Müvekkilimin annesi eşini kaybettikten sonra başka bir adamla evleniyor ve 35 senelik ikinci bir evlilik geçiriyorlar.Bu evlilik içinde ikinci kocanın katkısı olmadığı halde kadın sürekli çalışıyor (fakat sigortasız) ve edinilen birikimlerle 35 sene boyunca 10 daire 1 arsa sahibi olunuyor ama hepsi tapuda 2.evlilikten olan koca adına.Daha sonra müvekkilimin annesi vefat ediyor ve haliyle bütün gayrimenkuller üvey babada bulunduğu için müvekkilime mirastan birşey kalmıyor.Şimdi üvey babaya karşı ölüm sebebiyle mal rejiminin tasfiyesi davası açmayı uygun gördüm.Bu görüşüm doğru mudur?Doğru ise:

1-Tek bir mirasçı bu davayı açabilir veya mirasçı bu davayı açabilir mi?
2-Elimizde yazılı hiçbr belge yok, Kadın 35 sene boyunca sigortasız çalıştığı için bu katkı alacaklarını ispatlamak amacıyla tanık beyanlarına başvurulursa ne kadar tatmin edici olur?

Saygılarımla...

1)Tek mirasçı davayı kendi miras hissesi oranında açabilir.
2)Mirasçılar,2002 den önce edinilmiş mallar yönünden (katkıyı ispatlamak kaydıyla)katkı alacaği, 2002 den sonra edinilmiş mallar yönünden katılma alacağı talep edebilirler.