Mesajı Okuyun
Old 02-03-2002, 11:00   #1
dilfuze

Varsayılan Haksız Faiz Uygulaması

Maaş hesabına 03/07/2001 ve 15/07/2001 tarihlerinde fazla para yatırıldığını tespit ederek, ilgili bankaya müracaat edip, hatanın düzeltilmesi istendi. Banka yetkilileri yaptıkları hesap kontrolünde hata olmadığını söylediler. “Mutlaka yanlışlık olduğunu ısrarla söyledim ve hakkım olmayan parayı geri ödemek istedim; kabul etmediler. Yazılı dilekçe vermem gerekip gerekmediğini ya da ne yapmam gerektiğini söylediğimde; ortaya böyle bir durum çıkarsa anaparayı ödemem gerektiğini, faiz uygulanmayacağını söylediler. 15/11/2001 tarihinde 93,000,000.-TL’lık faiz talep ettiler. Durumu banka müdürüyle görüştüğümde, banka genel merkezinin kendilerini iki kez uyardığını, banka memurlarının hatayı tespit edemediklerini, bu gün ortaya çıktığını 42,000,000.-TL faizle uzlaşmamız gerektiğini söyledi. Ticari kredi çekilmiş gibi işlem yaptılar. Hiç bir kanuni işlem yapmadan da başka bir bankadaki hesabımı bloke ettirerek bu faizi bana ödettirdiler. Elimde yalnızca hatayı tespit yaptıkları kontrol dökümanı ve ödediğim faizin belgesi var. Ne yapmalıyım?”