Mesajı Okuyun
Old 27-01-2007, 16:14   #34
mehmetseyrek

Sevgili mutlakadalet,
Sözleriniz, tam da küskünlüğe düşeceğim sırada beni yeniden heveslendirdi.Beni yüreklendiren sözleriniz için teşekkürlerimi sunuyorum.
Üstünde çalıştığınız tümceyi o kadar iyileştirdiğiniz halde yine de bir rahatsızlık duymanız beni çok gerilere götürdü.Yıllarca önce(kaç yıl olduğunu yazmayacağım)genç bir filoloji öğrencisi iken, bir çeviri öğretmenimiz vardı.Sınıfta çeviri yapardık.Çevirdiğimiz tümceleri bize okutur; doğruya en yakın olanını tahtaya yazdırırdı.Biz:"tamam,oldu; doğrusu bu" dediğimiz anda öğretmenimiz oflayıp puflayarak kendince bir şeyler mırıldanır ve bize dönerek:" Çocuklar bu cümlede beni rahatsız eden bir şey var ama ne olduğunu çıkaramıyorum" derdi.Ben ,içimden "Aman, işte tamam oldu, nesi var?" diye geçirir ; öğretmenimizin bu hassaslığına anlam veremezdim.Çok sonraları, avukat olduktan sonra kimi hukuk metinlerini çevirirken aynı sıkıntıyı duyduğum;"yaptım ama tam olmadı" dediğim çok olmuştur.Bir kez daha beni gençlik yıllarıma götürdüğünüz için size çok teşekkür ediyorum sayın mutlakadalet.
Gelelim sorunuza.Bir kez daha, "Yazının tümünü görebilseydim" desem fazla mı mızmızlık yapmış olurum acaba?
Her neyse; eldeki verilere göre sizin tümcenizin oldukça uygun olduğunu düşünüyorum.Yalnızca bir tek sözcük ekleyebiliriz belki.Sahip sözcüğünden sonra "olan"sözcüğünü eklesek ne dersiniz?
"Sizler de olmasanız;bizim gibi basmakalıp düşünen, avrupa ile aynı düşünceye sahip olan,kendi düşüncesinin aksine düşüncelere yeşil ışık yakmayan insanlar yüzünden hukuk ve felsefe gelişmeyecek."
Sağlıcakla kalın.
MEHMET SEYREK