Mesajı Okuyun
Old 28-05-2012, 15:13   #31
Av.Evran KIRMIZI

Bu davanın idari dava olarak görüleceği görüşüne katılmıyorum. İnşaallah av.ebru kararı temyiz etmiştir. Uyuşmazlık Mahkemesi ve diğer içtihatlar elinde olanlar varsa yayınlarsa sevinirim. Çünkü "boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşamak" nedeniyle yetim aylığının kesilmesi hükmü 5510 sayılı yasanın 56.maddesi ile getirilmiştir. Daha önce sosyal güvenlik yasalarında böyle bir hüküm yoktu. 5510 sayılı yasanın 101.maddesi "bu kanun hükümlerinden doğan uyuşmazlıklara iş mahkemelerinde bakılacağını" hüküm altına almıştır. av.ebru'nun sunmuş olduğu Yargıtay kararının bu olayla birebir uygun olmadığını düşünüyorum. Yani bana göre aylığın kesilmesi işlemi 5434 sayılı yasadan kaynaklanıyorsa o zaman idari yargı, "boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşamaktan" kaynaklanıyorsa görevli iş mahkemesidir.
Yargıtay bu davalarda mernis adres kayıtları, seçmen kütükleri, polis ve jandarma kayıtları, tanıklar ile fiilen birlikte yaşama olgusunun olup olmadığının araştırılmasını istiyor. Res'en de araştırmaya tabi.
Maalesef kurum memurların yemin dışında her türlü araştırma, tanık dinleme yetkisi yasa ve yönetmelik ile verilmiş. Bu durumda "ben maaşı keseyim de, o gitsin haklılığını mahkemede ispat etsin" noktasına gelindi.