Mesajı Okuyun
Old 09-11-2009, 14:44   #6
emran

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Sayın emran,
"Genel kurulca ibra edilmiş olma" halini biraz açabilir misiniz? İbranın yapıldığı Genel Kurul Toplantı tutanaklarına bir gözatmak gerekir. Gelir-gider hesapları ayrıntılı olarak incelenmeden, bilanço ve mesnedi olan belgeler kurula katılanların incelemesine sunulmadan, tartışılmadan alınmış (soyut bir ) ibra kararı, ibra olunan kurul üyelerini sorumluluktan kurtarmaz (Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin ibra ile ilgili kararlarının bu istikamette olduğunu biliyorum).
Kaldı ki, sonradan bilanço ve gelir-gider hesaplarına temel teşkil eden belgelerin sahteliği ortaya çıkmışsa, ibra kararı yukarıdaki olgunlukta olsa dahi, müvekkilinizin sorumlu olduğunu düşünüyorum.
Kolay gelsin.
Bahsetiğiniz manada bir genel kurul oluşturulduğunu zannetmiyorum. Ayrıca, genel kurul tutanaklarının da basit usullerle tanzim edildiğini düşünüyorum. Diğer yandan, saymış olduğunuz usullere uygun olarak yapılmış bir genel kurulda ibra edilmiş olmanın, bazı sorumlulukları ortadan kaldırmayacağı gerçeği karşısında, müvekkilin sorumluluğunu doğuran bir sonuç ile karşılaşma ihtimalinin olması gündeme gelmektedir. Vermiş oldunuz yanıt için teşekkürler. İyi çalışmalar