Mesajı Okuyun
Old 17-07-2014, 20:24   #45
dirilis

Alıntı:
Yazan duyguisler
Merhaba

Bir çok meslektaşım konu üzerine yorum yapmış ama foruma baktım baktım bir sonuç göremedim.Benimde elimde 1994 yılında kesinleşmiş bir nafaka ilamı var. 500,000,000 TL olarak verilmiş.Sadece 10 yıllık icraya koyabileceğimi öğrendim ama miktar şimdiki paraya nasıl uyarlanacak buna bir çözüm bulamadım.Halen fikri olan ve bu şekilde icraya koymuş olan varsa yardımlarınız bekliyorum.Herkese iyi çalışmalar

Avukat hanım, aylık 500,00 TL olarak takibinizi açın. İlgili Kanun maddeleri aşağıya eklenmiştir.

5083 sayılı Kanun;

Türk Lirası ile Yeni Türk Lirası arasında değişim oranı ve Yeni Kuruşa tamamlama
Madde 2- Türk Lirası değerler Yeni Türk Lirasına dönüştürülürken, bir milyon Türk Lirası (1.000.000 TL) eşittir bir Yeni Türk Lirası (1 YTL) değişim oranı esas alınır.

Türk Lirası değerlerin Yeni Türk Lirasına dönüşüm işlemlerinin ve Yeni Türk Lirası cinsinden yapılan işlemlerin sonuçlarında ve ödeme aşamalarında yarım Yeni Kuruş ve üzerindeki değerler bir Yeni Kuruşa tamamlanır; yarım Yeni Kuruşun altındaki değerler dikkate alınmaz. 2

İlgili kanunları gereğince uygulanacak adli ve idari para cezalarının hesaplanmasında ve ödenmesinde, bir Yeni Türk Lirası?nın (1 YTL) altında kalan tutarlar dikkate alınmaz. 3

Türk Lirasına yapılan atıflarda değişiklik
Madde 3-Kanunlarda ve diğer mevzuatta, idari işlemlerde, yargı kararlarında, her türlü hukuki muamelelerde, kıymetli evrak ve hukuki sonuç doğuran diğer belgeler ile ödeme ve değişim araçlarında Türk Lirasına veya liraya yapılan atıflar, 2 nci maddede belirtilen değişim oranında Yeni Türk Lirasına yapılmış sayılır.

Saygılar.