Mesajı Okuyun
Old 26-12-2006, 04:51   #1
Aslı

Varsayılan FSEK anlamında"eser"; "Mezdeke"oryantal grup adı ve oluşturdukları karakter eser mi?

Sayın THS Üyeleri,

Şu an bir Hukuk Fakültesinde okumaktayım ve dönem ödevi olarak bir Yargıtay kararı incelemesi yapıyorum; fakat bu sırada çok önemli bir sorunla karşılaştım. Aşağıda bahsedeceğim hususta acil olarak bana yardım edebilirseniz inanın size minnettar kalırım.

Karardaki hukuki sorun, "Mezdeke" adıyla oryantal dans yapan bir grubun tescilli adının başka bir grup tarafından "Yeni Mezdeke" şeklinde kullanılmasının haksız rekabet teşkil edip etmeyeceği konusunda ve haksız rekabet incelemesinin hem FSEK, hem de TTK açısından yapılması gerekiyor. FSEK açısından haksız rekabet olup olmadığına karar verebilmek için ise, öncelikle, grubun "Mezdeke" adıyla yarattığı karakterin, FSEK'ye göre "eser" sayılıp sayılmayacağının belirlenmesi gerekiyor. Bu hususta bilgi alabilmek için TEKİNALP'in "Fikri Mülkiyet Hukuku" isimli eserinden yararlanmak istedim; fakat elimdeki nüshada baskı hatası olduğundan, dansların ve koreografinin bir fikir ya da sanat mahsulü olup olamayacağına ilişkin bölümler çıkmamış. Bu durumda, grubun yarattığı "Mezdeke" karakterinin FSEK anlamında bir "eser" sayılıp sayılamayacağına bir türlü karar veremedim. Şu an için hocalarıma danışmak gibi bir şansım da yok. Bu konuda bana yardım edebilirseniz, söylediğim gibi, size çok ama çok minnettar kalırım.

Şimdiden teşekkürler...