Mesajı Okuyun
Old 03-10-2003, 13:00   #1
jurista

Varsayılan Uzman Avukat, Uzman Hakim

Hukun ne kadar geniş bir alanla insanları sardığını hepimiz çok iyi bildiğimiz için bunu açıklamaya gerek görmüyorum.Bir Avukat yada hakimin hukukun her alanında tam ve eksiksiz bilgiye sahip olamıyacağıda açıktır.
O halde NEden Doktorluk ve benzeri mesleklerde olduğu gibi bizim ülkemizde de bu alanlarda uzmanlık için bir eğitim verilmiyor.?
Ben ilgilenmediğim bir alanda dava almak istemiyorum, ancak yakın bir aile dostu gelip benden böyle bir alanla ilgili hukuki yardım istediğinde ona hayır demem zor oluyor. Ben bu davaya bakmıyorum dediğimde bu tavrım ya "Bilgisiz Avukat olduğum" ya da "tanıdıktan fazla ücret alamayacağım için kabul etmek istememem" gibi haksız eleştıirilere maruz kalmama neden oluyor.
Hakimlik açısından ise yılarca ceza hakimliği yapmış bir kimsenin birden hukuk hakimliğine atandığında yaşanan zorlukları eminim hepimiz görmekteyiz.

Sonuç olarak ben böye bir uzmanlaşma olması gerektiği kanısındayım. Bu konuda neden bir çalışma olmuyor hala anlamış değilim? Eğer ki bir çalışma varda benim haberim yoksa; bilgisi olan meslektaşlarımın bilgilerini bizimle paylaşmalarından çok mutlu olacağım.