Mesajı Okuyun
Old 06-01-2008, 00:27   #9
Av. Nevzat ŞAHİNOĞULLARI

Konuyu geç farkettim, kusura bakmayın. Görüşümü yazmak istedim. 'Bonoda yazı ile rakam arasında ihtilaf varsa yazıya itibar edilir' kuralı tahrifat yapılmamış bonolar için geçerlidir. Burada rakamla yazılı 5.000 YTL. meblağının önüne 1 rakamı eklenip meblağ 15.000 YTL. yapıldığından tahrifat vardır. Resmi belgede sahtecilik suçu oluşur. Sanık, gerçek alacağını tahsil etmek amacıyla tahrifat yaptığını tanık vs. diğer delillerle ispatlarsa 765 syl. TCK.nun 347. maddesindeki ceza indiriminden yararlanır. Ceza Mahkemesi senedin 5.000 YTL. meblağı üzerinden geçerli olduğuna karar vererek kararın kesinleşmesiyle senedin icra müdürlüğüne iadesine karar verir. İcra Hukuk veya Asliye Hukuk Mahkemesi de senedin 5.000 YTL. üzerinden geçerli olduğuna karar vererek icra takibinin 5.000 YTL. üzerinden devamına, alacaklı aleyhine de 10.000 YTL. üzerinden %40 icra kötüniyet tazminatına karar verir. İcra Hukuk Mah.de tanık dinlenmeyeceğini, iyi niyetle hareket etmenin burada sonuca etkili olmayacağını düşünüyorum. Saygılarımla. Av. Nevzat ŞAHİNOĞULLARI