Mesajı Okuyun
Old 11-07-2007, 16:15   #115
üye14540

Bence Mobese denen sistem şu anki konjonktürde ve güvensizlik ortamında gerekli bir sistemdir. Bu sistemin çok yararları bulunmaktadır. Öncelikle suçlular için caydırıcı bir özelliği var, ben bunu bizzat meslek yaşamımda gözlemledim. Yine suçun önlenmesi bakımından önemli ve gerekli olduğu gibi suçun işlenmesinden sonra da suçluların bulunması bakımından çok önemlidir. Bu sistemin hukuka aykırı bir yönününün de olmadığını düşünüyorum. MOBESE'nin kurulduğu yerler özel alanlar değildir, kisisel alana bir müdahale sözkonusu değildir. Sokaklar, caddeler kamuya açık alanlardır. Bu alanların böyle denetlenmesi en başta masum vatandaşlarımızın korunması bakımından çok önemlidir. MOBESE sistemi gelişmiş ülkelerde de kulanılmaktadır. Bireysel özgürlükler ile diğer insanların hakları ve güvenliği bakımından ince bir sınır vardır, bu ince sınırda ise bence bireysel hakların ve özgürlüklerin özlerine dokunulmaksızın güvenlik yönünde tercihlerin kullanılması gerekir. Bilindiği gibi ülkemiz güvenlik bakımından çok zor bir süreçten geçmektedir. Masum insanlarımız vahşi bir biçimde öldürülmektedir. Yakın zamanlarda bomba patlaması sonucunda birçok insanımız parçalanarak can verdi. Ayrıca ne yazık ki son yıllarda adli suçlarda da artış olmaktadır. Bu suçları önlemenin çok farklı yolları vardır, bunların başında da MOBESE sistemi gelmektedir. Saygılarımla