Mesajı Okuyun
Old 17-10-2007, 23:40   #3
Gemici

Sayın Konuk,

Site olanakları dahilinde sorduklarınızı cevaplandırmaya çalışayım. Detaylı bilgi almanın en iyi yolu bir avukata danışmanız.

Boşanma davasını hem siz hem de eşiniz açabilir. Geçinemiyorum diyen Siz olduğunuza göre, Sizin açmanız akla daha yakın.

Boşanma davalarında avukat mecburiyeti olduğu için, hem Sizin hem de eşinizin bir avukat görevelendirmesi gerekir. Çalışmadığınız için ve başkaca bir geliriniz olmadığı için Beratungshilfe(danışma yardımı) ve Prozeßkostenhilfe(Davayı sürdürmek için adli yardım)alabilirsiniz. Bu yardımlardan faydalanmak için başvurduğunuz avukata durumu bildirmeniz ve kendi cebinizden masrafları ödeyemiyeceğinizi açıkça söylemeniz gerekir. Avukat kabul etmese başka bir avukata gidersiniz.

Boşandıktan sonra, geçiminizi sağlıyacak mali gücünüz yoksa, boşandığınız eşiniz hem Size, hem de çocuklara nafaka ödemek zorunda kalır. Tek şart nafak ödeyecek durumda olması, mali durumunun iyi olması yani.

Çocukların kimde kalacağına mahkeme her iki eşin durumunu göz önünde bulundurarak, çocukların menfaati neyi gerektiriyorsa o yönde bir karar verir. Gerektiğinde gençlik dairesinden bir bilirkişi raporu alınır.

Nafaka alamadığınız takdirde, sosyal yardım için müracaat edersiniz. Sosyal yardım geçiminiz için Almanya çapında belirlenmiş nakit para ve konut yardımını kaplar.
Boşandığınız eşiniz, parası olduğu halde nafaka vermekten kaçınırsa, geçiminizi sağlıyacak parayı Size veren sosyal yardım dairesi, Size verdiği parayı ondan tahsil eder.

Çocuklar 12 yaşından küçükse gençlik dairesi size(çocukların sizde kalacağından yola çıkarak yazıyorum)Unterhaltsvorschuss(nafaka avansı) verir.

Detaylı bilgiyi başta da yazdığım gibi avukata danışırsınız.

Bir de masrafları devlet veya belediyeler tarafından karşılanan danışma merkezleri var(Türkdanış örneğin) Almancanız yeterli değilse Sizden herhangi bir ücret almadan Size yol gösterebilecek bu türden bir merkeze başvuarbilirsiniz.

Saygılarımla