Konu: Iphone !
Mesajı Okuyun
Old 09-10-2008, 11:56   #28
Gülümse

Varsayılan İPhone ve Apple kullanıcıları.

Apple kullanıcılarının birbirlerine yardım etmek ve kullandıkları programların püf noktalarını paylaşmak için kurdukları Elma Kurdu adı altında bir mail grubu var. Orada 3G bayağı tartışıldı ve değerlendirildi.

İşte bu guruptaki dostların 3G hakkındaki eleştirilerin bir araya getirilmiş hali;

# Değiştirilebilir bellek kart kullanamazsınız.

# iPhone a attığım müziği zil sesi yapamıyorum.

# Diyelim bir nedenden dolayı sim kartınızı çıkardınız. Telefon rehberiniz dışında tüm verileriniz sıfırlanıveriyor. Oyunlarınızın sıfırlansamasından şikayetçi olmayabilirsiniz ama onca yüklediğiniz müzik ve videolarının gitmesi o kadar hoş bir süpriz değil doğrusu.

# Ulaştırma Bakanlığı geçen yıl 3G ihalesini iptal etti ve bu yıl Bakanlar Kurulundan eylül başında yeni geçti. Yani ülkemizde henüz 3G olanağı olmadığı için bu cihazın internet olanağını tam kullanmak şimdilik mümkün değil.
Olsaydı şaşardım zaten. DNS lerle oynuyoruz her gün, yeri geliyo maillerimize bakamıyoruz ne 3G si?

# Fotoğraf olanağı ancak 2 mega pixel ve üstelik flash yok. Yakınlaştırma (zoom) olanağı da mevcut değil.
Başka? Değiştirilebilir objektif ve 9 noktalı odaklama falan da eklesinler tam olsun.

# Video kayıt olanağı yok. Sadece belli anları kaydediyor.
Bu ne demek anlamadım ama işte bu saçma olmuş. Lakin buna da bir yazılım çıkacaktır diye düşünmeden edemiyorum.

# MMS göndermek mümkün değil.
Yazılımla?

# Metinleri kopyalayıp/yapıştırmak mümkün değil. Bir cümleyi ya da satırı silmek ya da kopyalamak yerine kelime kelime yeniden yazmak gerekiyor.
Bu neden şaşılacak birşey? Çoğu telefonda bu yok. Ama olsaydı evet, büyük kolaylık olurdu.

# Toplu SMS gönderemezsiniz. Tek tek gönderebilirsiniz.
Bu uzunca tartışıldı, değinmeyeceğim. Benim işime yaramayacak bir özellik.

# Pilini değiştirmek ya da yedek pil kullanmak mümkün değil. Piline bir şey olursa, teknik servise vermeniz ve pilini değiştirtmeniz gerekir. İşte muhteşem Apple taktiği. Bakın buna ağzımı açmam. Ömrü çok uzun olmayan bir şey değiştirilebilir olmalıdır.

# Herhangi bir 3G mobil telefonun standart özelliği olan ve video aramalarda kullanılan 2.kamera özelliği yok.
Hımm buna da anlam veremedim. Ama bu fonksiyon nasıl işliyor onu bilmediğimden soruyorum. 2. kamera olmayınca bu görüşmeyi hiç mi gerçekleştiremiyoruz yoksa görüntülü konuşabilmek için cihazı ters mi çevirmek gerek? Komik bir soru farkındayım ama Sony Ericsson ilk 3G telefonunda da aynı hatayı yapmıştı ondan soruyorum.

Fiaytı çok yüksek, saçma bir şekilde yüksek. Ancak yurt dışındaki "pay and go" (ben bunu alıyorum ama kırıcam haberiniz olsun gibi birşey) fiyatlarına baktığımda çok abzürd bi fiyatlandırması yok, hatta ucuz. Operatörün eline düşmemek gerekiyor orası kesin. %30 vergi? bu iPhone'un suçu değil, haksızlık etmeyin.