Mesajı Okuyun
Old 16-05-2007, 16:37   #4
stj_sevda

TTK Madde 119 Acente, aracılıkta bulunduğu veya akdettiği mukavelelerle ilgili her türlü ihtar, ihbar ve protesto gibi hakkı koruyan beyanları müvekkili namına yapmaya ve bunları kabule salahiyetlidir.
Bu gibi mukavelelerden çıkacak ihtilaflardan dolayı acente müvekkili namına dava açabileceği gibi kendisine karşı da aynı sıfatla dava açılabilir.
Bu hükümlere aykırı olan şartlar muteber değildir.

Acentelik tanımında ; “Ticari işletme sahibi müvekkiline bağımlı bir sıfatı olmaksızın, bir sözleşmeye dayanarak, belirli bir yer veya bölge içinde sürekli bir şekilde, bir ticari işletmeyi ilgilendiren sözleşmelerde aracılık etmeyi veya bunları tacir namına yapmayı meslek edinen gerçek ya da tüzel kişiye acente denir.” denildiği için sigorta şirketlerinin acentelerinin bu bağımsızlık vasfını taşıyıp taşımadığını araştırmak ve bu duruma göre davanın acanteye karşı açılıp açılmayacağını değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Çalışma hayatına gireli kısa sürede olsa acenteye karşı açılmış bir dava duymadım ve maalesef benimde kafam karıştı… Saygıdeğer üstadlar bu konuya bir çözüm getireceklerdir sanıyorum…. Saygılarımla...