Mesajı Okuyun
Old 16-11-2006, 17:32   #12
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
1. Sözleşmenin kurulmasından sonra ve sözleşmenin ifası esnasında ortaya çıkan olaylar olağanüstü ve objektif nitelikte olmalıdır. Uyarlama isteyen kişi değişen hal ve şartların meydana gelmesine kendisi sebep olmamalıdır.
2. Değişen hal ve şartlar yüzünden edimler arasındaki denge aşırı ölçüde ve açık bir biçimde bozulmuş olmalıdır.
3. Değişen hal ve şartlar önceden tahmin edilemeyen ve belirlenemeyen bir nitelikte olmalıdır. Ya da olaylar tahmin edilmekle birlikte bunların sonuçlarının ve sözleşmeye olan etkilerinin o derece ağır olacağı tahmin edilmemelidir.
4. Edimler henüz ifa edilmemiş olmalıdır. Edimler kısmen ifa edilmişse ifa edilmeyen kısım için uyarlama istenebilir.

Meslektaşım yukarıya alıntıladığım bölümde uyarlama davasının koşullarını aktarmış.

Ben ne kira tespit davası ne de uyarlama davası açılamayacağını düşünüyorum. Neden:

Kira tespit davası açabilmeniz için kira bedelinde anlaşamadığınız yeni bir kira döneminin mevcut olması ve evvelce usulüne uygun olarak ihtar edilmiş olması lazım. Sizin olayınızda böyle bir durum yok. 10 yıllık bir kira anlaşması var, anladığım kadarıyla kira bedelleri belirlenmiş (on yıl için) ve sözleşme yürürlükte.

Uyarlama davası açılması ise yine bana olanaklı görünmüyor. Neden: Hangi haklı nedene dayanacaksınız, yani değişen şart olarak neyi göstereceksiniz?

"Burası eskiden deprem bölgesiydi, tehlikeliydi, yıkılma tehlikesi vardı, o yüzden ucuza kiraya verdik, ama şimdi tehlike geçti, şükür o dönem içinde ölen olmadı, şimdi daha yüksek kira istiyorum" gibi bir istek , öncelikle objektif iyiniyet ve hakkın kötüye kullanılması yasaklarıyla bağdaşmaz düşüncesindeyim.

Saygılarımla...