Mesajı Okuyun
Old 18-01-2011, 11:13   #13
uye8490

Alıntı:
Yazan | Burak |
Ben adalet kelimesini eşitlikten çok kanunlara kurallara uygunluk olarak değerlendiririm. Örnek olarak ben birinin parasını çalsam, parası çalınan bana dava açsa, hakimde kanunda yer alan para çalmak hırsızlık sayılmaz maddesine göre bana herhangi bir ceza vermezse toplum gözünde ne kadar yanlış olsada bu adaletli bir karar olur. Çünkü temelinindayandığı bir kanun, yasa maddesi vardır. Teoride böyle olsada insanın vicdanı yaptığı kötülüğü, suçu kabul edemez ve kendi vicdanını rahatlatmak için kendi içinde bir adalet duygusu oluşturur. Bu kişi benim hakkımı yemişti ondan ben ondan çaldım gibi.

İnsanlık tarihi,insanı hedef alan yasalara çokça tanıklık etmiştir.Yasaya uygun her karar adalete hizmet eder demek,o yasaların adaleti gerçekleştirme yolunda sahip oldukları işlevi sorgulamayı baştan reddetmek demektir.

Yasa eşitir adalet önermesini çürütmek için tarihin tozlu tüneline girmeye gerek yok.Yarın yasama meclisi bir ceza yasası çıkarsa ve bu yasada "hastalara,engellilere,çocuklara ve yaşlılara karşı işlenen öldürme fiili cezalandırılmaz" hükmü yer alsa ve meclis bu maddeyi "bu kişilerin toplumsal hayata zaten bir katkıları yoktur" diyerek gerekçelendirse,mahkemelerin bu yasa maddesine dayanarak vereceği kararlar yasaya uygun olduğu için adil mi sayılacak?