Mesajı Okuyun
Old 18-10-2004, 19:05   #49
üye2647

Ben hukucu degilim ama Avrupada yasayan biri olarak ZINA konsunda gozlemim ve gorusum su sekildedir.

Iki insan hayatlarinin geri kalanini bir takim sebeblerden dolayi bu sevgi olabilir, mantik olabilir ve ya belkide baski olabilir, beraber gecirmek uzere bir anlasma imzaliyorlar. Buna evlilik diyoruz. Nitekim bazi olaylar meydana geliyor esler birbirlerinden soguyor mu yoksa evlilik zaman asimina mi ugruyor her ne sebebtense eslerden biri veya her ikisi baska bir insanla iliskiye giriyor. Buna biz aslini dinden alan ZINA adini veriyoruz. Zina olayini genellikle Suc kelimesi ile birlikte kullaniyoruz. Bir esin diger ese islemis oldugu suc olarak goruyoruz. Burada vurgulamak geregini duydugum " Bir esin bir Tolpuma isledigi suc degil anlasma imzaladigi diger ese uyguladigi suc". Ama zaman zaman oyle durumlar ve haller ortaya cikabiliryorki belki de bir sucmus gibi gorulen birsey suc olmayabiliyor.
Oyle hallerde sunlari sormaya ihtiyac duyuyorum:
Zinayi suc sayarken evliligin gidisati goz onunde bulundurulacak mi, mesela ?. Neden esini aldattin denilecek mi ve soruldugunda sebeb gecerli bulunacak mi? Neye gore 20 yildan sonra birbirini aldatan esler yargilanacak ve ardindan hapse gonderilecek.
Bir evlilik bir ferd tarafindan artik surdurulmek istenmiyorsa farkli bir insanla iliski kurulmussa o evliligi baski ve tutucu hukumlerlerin surdurmesinin anlamini sorarim "Zina suc olmali diyen"
hukucularimiza vatandaslarimiza. Hukumetin insanlarin bu cok ozel hayatlarina, en azindan, istenmedikce girmeye hakki yoktur, olmamalidir.
Bence Zinanin hapis cezasi olma durumu demokratik insan haklarina son derece aykiridir. Cunku evliligin bitmesini isteyen yasi erismis buyumus bilinci insanlarin onune bosanma hakki konulmustur ardindan nafaka isteme hakki konulmustur, bunlar kafidir.

Zinayi suc saymak ve bu sebebden dolayi insanlari hapis cezasina carptirmak medeni ve modern hukuka aykiri duser. Nitekim Avrupa ulkelerinin hicbirinin hukukunda Zina sebebinden dolayi ozgurlugu kisitlayici bir maddeye rastlanmaz degil ki aldatma suc sayilmaz. Sadece aldatan kisi aldatilana nafaka oder. Bu bosanmanin getirdigi bir sonuctur.

Eger Zina gercekten bu halde suc sayilacak ve turkiye de hapis cezasi ile sonuclandirilabilecekse oylese okullari gezip 18 yasindan kucuk bakire olmayan kiz cocuklarimiza da hapis cezasi verilsin nitekim onlar turk toplumun yapisini zedeliyorlar yada esim bana kadinlik yapmiyor diyen bir Kocanin sikayetine karsin kadina hapis cezasi verilsin nitekim o esini nede olsa Zina ya tesvik edici bir suc isliyor demektir ya da ben artik bir baskasini seviyorum esimle yasayamiyacagimi anladim ve bosanmak istiyorum diyen bir insana, sen aile kurumunu korumadin diye hapis cezasi verilsin. Aile kurumunu her sekilde illaki korumak adina ne sebebten olursa olsun bosanma istemi ile mahkemeye cikan insanlarimiza da hapis cezasi uygulansin, cunku bu caydirici olur ve esler bosanamaz boylelikle de aile dagilmamis olur.

Zinanin suc olmasi durumu ortaya ciktiginda almanlar bana "ya nasil olur Turkler Ab'ye girmek istemiyor mu, sizler eslerin biribirlerini aldatmasini hapis cezasi ile sonuclandirmak istiyorsunuz. Herkes yetiskin ve evliligin surdurulmesi istemi ancak iki kisi ile olur " demislerdir.
Ben kendi Anayasamizi AB'ye dayali olarak sekillendirelim demiyorum, bu ornegi de o yuzden vermedim sadece cizilen resmin farkina varilsin diye. AB olsun ve ya olmasin bir evliligin surdurumu polisle, askerle mahkemenin tutucu ve caydirici yaptirimi ile saglanamaz diye dusunuyorum.

Ben yeni evliyiyim ve esimin bana olan baglinin sadece ve sadece bana olan sevgisinden olmasini arzu ederim, bir takim korkulardan degil. Ama bunu gormem icin de bana ve esime o hurriyetin verilmesi o sansin taninmasi lazim aksi halde illaki aile aile kalsin diye bir takim yaptirimlar bunu ogrenmemi hayatim boyunca onler.

Zinanin suc sayilmamasi ona varinca ya kadar asil aile ici tecavuzleri baskici siddete dayali olaylari cezalandirma durmu gundeme getirilmeli.

Saygilarimla