Mesajı Okuyun
Old 06-09-2004, 18:31   #42
Gemici

Alıntı:
İslam dini bizim inandığımız dinimizdir ve bizim kutsalımızdır. İnandığımız ve kutsal saydığımız dini insanlık dışı uygulamalara sahipmiş gibi nitelemeniz beni çok üzdü ve incitti sayın Gemici. Bunu açıkçası sizin gibi entellektüel bir insanın yapması da ayrıca şaşırttı. Zina sebebiyle taşlanarak öldürülme meselesi zaten İslam dinine yapılan haksızlıkların sebebi ola gelmiştir. Ne yazık ki sayın Gemici de bu rüzgarın etkisinde kalmış.

Sayın sbudak,
haklısınız, baltayı taşa vurmuşum. Benden yaptığınız alıntıyı okuyunca yaptığım yanlışlığın farkına vardım.

Hangi din olursa olsun bütün dinlere, bir inanış sistemi olarak saygım vardır. Bu din ister benim inandığım din ister başka din olsun fark etmez. Saygım aynı şekilde o dinlere bağlı olanlaradır.

Benim alıntı yaptığınız mesajımda asıl belirtmek istediğim, din adına yapılan uygulamalardır. Bunu tam olarak açıklamadığım için de, yazdıklarım dine, özellikle islam dinine karşı imişim gibi bir intiba uyandırıyor. Herhangi bir rüzgarın etkisinde kaldığımdan, yahutta dine karşı oluşumdan felan değil, sadece düşündüklerimle yazdıklarım arasındaki çelişkiden kaynaklanıyor bütün mesele.

Bundan sonra bu tür hatalara düşmiyeceğim desem bile, düşmiyeceğime dair garanti veremem, insanlık hali. Hatamı düzeltmeme fırsat verdiğiniz için teşekkürler.

Sayın sbudak, dinlerin insanlık dışı uygulamalara sahip oldukları veya olabilecekleri diye bir şeyi, belirttiğim gibi, asla düşünmedim. Böyle bir intiba yarattığım için özür dilerim.

Yanlız dinler adına insanlık dışı uygulamaların yapıldığını, dinlerin politik çıkarlara alet edildiğini ve din adına insanlık suçu işlendiğini de gözden kaçırmamak zorundayız.

Saygılarımla