Mesajı Okuyun
Old 18-06-2004, 12:16   #338
ege

Bu rejim tarifi pek ilgi görmedi diyeceğim ama, anladım kimse "ben şişmanım" demek istemiyor

Kış sezonunda bir film vardı,
Tanrıya kafa tutan bir adam, sonunda tanrı sıkılıp bu kadar şikayet ediyorsan sen tanrı ol bir süre ben de dinleneyim demişti.
Tanrı olmak kolay değil tabi,seyredenlerde öğreniyor bu arada

iki güzel örnek söz vardı
"özgür iradeye müdahale edemezsin" diyordu Tanrı..
"Tanrı" dahi olsan..

ve Tanrı'nın sana yol göstermesini istiyorsan dikkatini artır diyordu.

Ben mistik bir inanç yolu ile algılamıyorum bu örnekleri,
dün sabah yolda gelirken Sevgili Priştina için veda hazırlıklarını anlatan haberleri dinledikten sonra başka bir kanala geçtim radyoda.
hikaye anlatıyordu bir genç sunucu,

işlerinin çokluğundan ve yorgunluktan ve bir türlü mutlu olamamaktan yakınan bir adam bir yardım meleği bulup ona derdini anlatmaya karar vermiş.

çıkmış yola bir kurda rastlamış, kurt nereye gidiyorsun deyince anlatmış derdini, kurt demiş ki;

"eğer bulursan meleği,benim içinde sor, açlık çekiyorum oysa ben bir kurdum bu neden diye."

yola devam etmiş adam ,yorgun argın bir bir ağacın altına atmış kendini, ağaç konuşmaya başlamış;
"nereye gidiyorsun?"

adam anlatmış meleği bulacak diye. O zaman demiş ağaç;
"benim içinde sor, bütün ağaçlar yeşil ve kocaman oysa ben büyüyemiyorum ve dallarım kuruyor neden acaba?"

"tamam" demiş adam bulursam söylerim.

yola devam etmiş,
bir genç kadına rastlamış.
kadın ağlıyormuş,neyin var demiş? "yalnızlığımdan yorgunum" demiş kadın.
adam meleğe gittiğini onun içinde meleğe soracağına söz vermiş. ve yola devam etmiş.

çok yorgun ve umutsuz bir haldeyken birden melek karşısına çıkmış.
Adam heyacanlı,
anlatmış derdini, mutsuz ve yorgunluğunu.

melek ;
"bu güne kadar sana verdiğim şansı kullanamadın belli ki ..."demiş.
" Ama sana yeniden şans vereceğim, ve dikkatli ol.."
yolda rastladığı kurt-ağaç ve kadın için de sormuş.melek onlar için de bişeyler söylemiş.

adam sevinmiş,
dönüş yolunda kadına rastlamış
kadın heyacanla "sordun mu meleğe benim içinde?" demiş.
"evet,karşına gelen insan senin ve onun için iyi olan bir insan mış onunla evlenmeliymişsin.." demiş.
kadın düşünmüş;
"ben ilk kez sana rastladım, görüyorum ki sende mutsuzsun o zaman biz evlenelim paylaşalım yaşamı.." demiş.
adam;
"hayır, melek benim için yeniden şans verdi ben onu beklemeliyim" demiş ve yola devam etmiş.

Ağaca geldiğinde,ağaç bu defa heyacanla sormuş "ne dedi melek??"
"senin köklerinin dibinde bir sandık varmış ve içi altın doluymuş, bu yüzden köklerin toprağa ulaşamıyormuş" demiş adam.
ağaç;
" o zaman beni kurtar bu sıkıntıdan sandığı çıkar ve senin olsun,ikimiz de mutlu oluruz.." demiş.
"Hayır." demiş adam, "melek benim için şans verdi onu beklemeli ve bulmalıyım.." demiş, ayrılmış ordan.

Kurt görmüş bu defa adamı ve o sormuş,
"ne dedi benim için melek??"

"önüne gelen aptalı kaçırıyorsan aç kalmaya mahkummuşsun kurt." demiş adam..
kurt düşünmüş, düşün müş..
"evet.." demiş.. "haklısın, meleğin ne dediğini anladım ben ve karşımda bir aptal var.."
deyip;
adamı yemiş..