Mesajı Okuyun
Old 30-05-2007, 09:32   #25
ParanoidAndroid

Varsayılan Kadınlar, kadınlar, kadınlar.. kadınlarımız... :)

Alıntı:
Yazan didem kunal
bayanların erkek gıbı olması gerektıgını dusunuyorum bu meslekte.bıraz katı kuralcılık olmalı gıbı gelıyor

üstadım, "erkek gibi olmak" ne demek? Toplumun kadın ve erkek için belirledigi roller var; bunlar dayatmadır; bu kuralları koyanlar erkeklerdir, doga degildir. "Kadın çiçektir, kadın kırılgandır, duygusaldır.." Bütün bunlar kadını pasivize etmeye/edilgenleştirmeye yönelik sistemli bir şekilde yapılan dayatmalardır.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Kadınların avukatlıkta yasadıgı sıkıntılara gelince, aslında salt avukatlıkta degil, diger meslek gruplarında da kadınların yasadıgı zorlukları hepimiz biliyoruz. Baglı avukatlıkta, diger meslek gruplarında oldugu gibi, yükselenler (yükseltilenler) erkekler oluyor genelde. Serbest avukatlıkta sorunlar daha az. İş getirilmesi bakımından erkeklerin tercih edilmesi konusunda istatistiksel bir veri yok elimde; ancak kadın avukatları özellikle tercih edenlerin sayısının az olmadıgını -en azından cevremden- biliyorum.

(Sanıldıgının aksine, kadınlarda duygusallık mantıga göre ön planda degildir. Sadece, kadın, mantıgını mı duygusunu mu ön plana cıkaracagı zamanı iyi bilir.)