Mesajı Okuyun
Old 21-11-2006, 09:20   #16
abdullah_binici

Varsayılan Toplumumuzdaki ahlak erozyonu..

Selamlar;
Öğrenci olduğum için adliye salonlarındaki ahlak problemlerinden çok fazla haberdar değilim. Ancak toplumun tamamını kapsayacak bir ahlaki çöküşün, her alanda var olduğundan eminim. Dolmuşlarda, otobüslerde, bankalarda, kamu kurumlarında, iş yerlerimizde, arkadaş ortamlarımızda ve hatta evlerimizde...
Sayın Dikici'nin mesleki ahlak dersleri önerisine katılıyorum. ANCAK;Ahlak, ÖĞRETİM'le insanlara kazandırılabilecek bir meziyet midir? Benim kanaatimce ahlak EĞİTİM'le olur. Ve bu eğitimin temeli ailede başlar. Büyük bir bozulma yaşadığını düşündüğüm- ki bunun kasıtlı olarak yapılamaya çalışıldığına inanıyorum!!- günümüz türk aile yapısında çocuklarımızı ne derece ahlaklı bireyler olarak yetiştirebiliyoruz?? Bugün hemen her yerde saygısızlık, ahlaksızlık problemiyle karşılaşmamızın nedeni bu değil midir? Mesleki ahlakın temelini oluşturacak bir genel ahlak anlayışı gelişmemiş kişilere mesleki ahlakın verilmesi ne kadar faydalı olur bilemiyorum
Bence konuyu öncelikle biraz daraltıp temelden(aileden) tartışmaya başlasak ve yapılması gerekenleri ortaya koyabilsek, mesleki ahlakında bununla birlikte düzelmeye başlayacagına(bu iyileşmeyi bizler göremeyiz sanırım ) inanıyorum.
Saygılarımla..