Mesajı Okuyun
Old 28-09-2006, 23:22   #12
Themis99

Sayın Dikici'nin serzenişlerine katılmamak mümkün değil. Ancak sorun sadece kişinin yetişme tarzı, insanlara, mesleğe, meslektaşlara olan saygısı, sevgisi, olgunluğu değil. Sorun rekabet koşullarının oldukça sert ve yıpratıcı olması . Bir meslektaş durup dururken diğer bir meslektaşı hakkında ''çömez , tıfıl, fosil '' gibi sıfatlar kullansın ki ! neden ? Çünkü meslektaşını rakip olarak görmekte . Kişisel bilgisinin, becerisinin, koşturmasının bir işe yaramadığını, yaşlı meslektaşların tercih edildiğini gören genç avukat direkt olarak ona saldırmakta ; aynı şekilde tecrübe ve bilgi birikiminin genç bir avukat karşısında ikinci plana atıldığını gören tecrübeli meslektaş onu hedef almaktadır.Hakimlerin neden böyle saldırgan durumlara girdiğini ise bir türlü anlayamadım. Ahlak dersinden ziyade çalışma psikolojisi,insan psikolojisi ve rekabet koşulları hakkında ders verilse daha yararlı olur. Tabii burada yetiştirme tarzı, yanında staj yapılan avukatın, hakimin vb tutum ve davranışları, staj eğitim merkezlerinde verilecek derslerin önemini yadsımıyorum.Bence örnek olması gereken tecrübeli ve yaşlı avukatlar.Onların genç meslektaşlar yanında bu tür davranışlardan özenle kaçınmaları gerekiyor.