Mesajı Okuyun
Old 02-05-2002, 21:59   #7
Av.M.Aydın Bilen

Sayın aristo,
Bu kadar sert ve meselği küçük düşürücü kelimeler kullanmadan da konuya dikkat çekilebileceğini düşünüyorum.Mesleğin saygınlığını yine koruyacak olan bizleriz.Bunu biz yapmazsak başkası zaten bizim yerimize yapmaz.
Mesleğin hakettiği yere gelebilmesi için olumsuz bir çok nedenin ortadan kaldırılması gerekir.Sn.bir dost'un durmadan fakülte açılması gerekçesi de bu nedenlerden biridir.
Fakat bana göre;en başta ekonomik nedenler mesleğin kan kaybetmesine yol açmaktadır.Avukatlar ekonomik olarak güçlü durumda olduğunda haksız bir davranış içerisinde olmaya gerek duymayacaklardır.İnsanların hırsını engelleyebilmek mümkün değildir,ancak hiç değilse olumsuz davranış içerisinde olanların sayısı çok büyük oranda düşecektir.
Başka ülkelerde bu düşünülerek düzenlemeler yapılmıştır.Bazı ülkelerde hukuk sigortası şeklinde düzenleme ile avukatlara belli miktarda ödeme devlet tarafından yapılıyor.Ancak her nimetin bir külfeti olduğu gibi onlarda avukata çok geniş yetkiler verilirken,bununla dengeli olarak sorumluluk da veriliyor.Yani devlet avukatı ekonomik yönden ve yetki yönünden desteklerken karşılığında bunun sorumluluğuna katlanmasının tedbirlerini de alıyor.
Bizde benzer düzenlemeler yapılsa belirttiğiniz bu görüşlerinizin çok büyük ölçüde değişeceğini düşünüyorum.

Selam ve saygılarımla...

Av.M.Aydın Bilen