Mesajı Okuyun
Old 17-03-2008, 15:56   #8
Av. Asena

Benzer bir konu ile uğraşıyorum ben de. İlamsız takip yaptığım şahıs şirketi, takip kesinleştikten bir kaç ay sonra şirketi devrediyor. Devralan şirket, aynı adreste, aynı faaliyeti gösteren bir limited şirket. Hatta elimizde noterden aslı gibidir yapılmış devre ilişkin belgeler mevcut. Bununla beraber, ek sözleşme ile yapılan icra takiplerinin ve oluşan tüm borçların devreden şahıs şirketine ait olduğu, alacakların ise devir sözleşmesi ile devredildiği imza altına alınmış ki bu da noterde yapılmış ve aslı gibidirli belge elimizde duruyor.

Şahıs şirketinin müdürü(sahibi)nin yetkileri elinden alınmış ve şu an faaliyet gösteren limited şirketin sahipleri ve imzaya yetkili kişileri farklı.

Asıl borçlumuzun çalışmış olduğu kurumlara haciz müzekkeremizi yazdık ve sıraya girdik. Ancak bu devir olayında 3. kişilerin haklarına halel gelmez mi? Noterde yapılan ve "borçların devreden şirkete ait olacağı" yönündeki sözleşmenin geçerliliği nedir?

Asıl borçlumuza haciz yapmaya gideceğim, ama adreste devralan ltd şti var. Mutlaka istihkak iddiaları olacak ve noterde yapılmış sözleşme önüme gelecek. Ancak bu hususun alacaklılardan kurtulmak amacıyla yapıldığı gerçeğini değiştirmeyecek, diye düşünüyorum. Zira bir şirket aktif ve pasifleriyle devrolur. Aktifler tamam, ancak pasifleri kabul etmiyoruz mantığıyla yapılan sözleşmenin 3. kişileri bağlamayacağını düşünüyorum. Dolayısıyla devralan şirketin de benim dosyamda borçlu olması gerktiğini düşünüyorum. Kaldı ki BK179 bu durumu net bir şekilde ortaya koymuştur.

Fakat, bu anlattıklarıma rağmen kesin bir çözüm bulamadım. Haciz yapıp (talimatla gidileceği için muhafaza zor olur diye düşünüyorum, başka bir şirket, ünvan farklı, sadece adres aynı) istihkak davası yolu mu izlenmeli? İcra Müdürünün dediği bu. İstihkak davasında haklı sen çıkarsın dedi.

Tecrübesi olan üstadlardan önerilerini bekliyorum.