Mesajı Okuyun
Old 09-09-2007, 02:54   #35
ali ümit aksu

1-Bazı hakimlerin,'biz çalışıyoruz,parayı avukatlar kazanıyor'dedikleri nakledilmiştir.Bu,onun makamına yakışmayan bir düşüncedir.Görevine layık olmadığının bir işaretidir.Kıskanıyorsa avukat olsun.
2-Avukatların gösterdiğisaygı terbiyenin gerektirdiği ve sadece makama olan bir saygıdır.Eğer hakim veya savcı makamını doldurabilen bir kişiliğe sahipse,bu saygıdan pay alır.
3-Kamu görevlilerine tanınmış yetkiler o görevin yapılabilmesi için verilmiş adeta bir alettir.Yazabilmek için kalemin,yazı makinesinin veya klavyenin gerekli olması gibi.Bunu şahsi,kişisel üstünlüğü sananlar demek ki cahildir.Umursamaya gerek yok.Sadece davranışlarımızla bunu belli etmek yeter.Hakim ve savcı da bir memurdur.İşini yapmakla görevlidir.Nüfus memuru,tapu memuru gibi. Bilgisi ölçüsünde başarılı olur ve saygı görür.Daha fazla bir şey isterse elde edemez.Elde edemeyince zamanla aklı başına gelir eğer anlama kabiliyeti varsa.Kabiliyeti yoksa ağır aksak yükselir.Bana karşı uygunsuz işlem yaparsa şikayet etmekte tereddüt etmem.37 yılda bir defa şikayet ettim.Bana karşı daha saygılı davranmaya başladıydı,en azından yeni bir şikayet sonucu sorumlu tutulmaktan korktuğundan.
4-Avukat4 ün belirttiği gibi bazı yanlış davranışlara bazı meslktaşlarımız sebep olmaktadır.Yalakalık yapanlar,'karşınızda boynumuz kıldan ince' gibi abuk sabuk konuşanlar var.Belki iltimas görmek için,belki kendisinin kaliteli olduğunu göstermek için yapıyorlar.Herkese olduğu kadar saygılı davranalım.
5-Sayın S.Orhan'ın görüşüne katılıyorum:İstisnaları genelleştirmeyelim.Atalarımız 'insanların akıllarının ve terbiyelerinin ölçüsü davranışlarıyla belli olur'demişler.Bana zarar verenden hakkımı ararım.Ben üzülmem o üzülür.Ama ben de haklı olmaya özen gösteririm,kendimi denetlerim.Uzun oldu.Özür dilerim.Yazılanları okuyunca kendimi tutamadım.Her zaman için en iyi dileklerimle.