Mesajı Okuyun
Old 15-04-2007, 11:47   #1
avangardea

Rahatsiz fatura alacağı - borçlu ile alacaklı arasında yapılan sözleşme - yetki

bütün meslektaşlarıma saygılarımı iletiyorum. fatura alacağına dayanan bir alacak var ve borçlu ile alacaklı arasında yapılan sözleşmeye göre yetkili icra dairesi kadıköy icra daireleri. bende bu yüzden ilamsız icra takibini kadıköyde başlattım. fakat borçlu vekili şirket adresinin ümraniye olduğundan dolayı yetki itirazında bulunmuş ve yetkili icra dairesi ümraniyedir demiş. aynı zamanda birde borcun büyük bir kısmını kabul ederek borca kısmi itirazda bulunmuştur. fakat ben daha fazla zaman kaybetmemek için karşı tarafın yetki itirazını kabul ettim ve icra takibini ümraniyede devam ettirdim. ümraniyeden yeniden ödeme emri gönderildi ve borçlu yeniden yetki itirazında bulundu. bu sefer sözleşmede yetkili icra dairesi kadıköy denildiğinden yetki itirazında bulunmuş ve yetkili icra dairesi kadıköydür demiş ve icra müdürlüğü tekrar takibi durdurmuş. ben ne kadar zaman kaybetmek istemesemde malesef karşı taraf bu şekilde kötüniyetle hareket ederek durumu icra hukuk mahkemesine taşımak ve uzatmak istiyor. ben bu durumda ne yapabilirim. ümraniye icra müdürüyle konuştum 'bu saçmalıktır dedim, dosya buraya zaten yetkisizlikle gelmiştir, karşı taraf ümraniye icra dairesinin yetkili olduğunu söylemiştir bende bu yüzden zaten dosyayı buraya getirdim takip durmamalı dememe rağmen icra müdürü bizim yapabileceğimiz bir şey yok icra mahkemesinden itirazın kaldırılmasını istemelisiniz" dedi. gerçektende böylemidir. yani bu şekilde bir hukuk boşluğu varmıdır yoksa ben icra dairesinden takibin devam etmesini sağlıyabilirmiyim. ve birde kötüniyet tazminatı alabilrmiyim. yardımlarınız için teşekkür ederim. bu benim için önemli çünkü aldığımız haberlere görede borçlu şirket sanırım isim değişikliğine yada şirket değişikliğine gidecekmiş. bu yüzden zaman katbetmemek istiyorum. acil olarak bana yardımcı olursanız çok sevinirim.